Przyjęcie posługi biskupa łączy się w moim życiu z wezwaniem do szczególnej miłości do tych, których Jezus umiłował i zobowiązaniem, by Jezusa ukazywać jako jedyne ocalenie dla współczesnego człowieka – powiedział bp Piotr Wawrzynek, nowy biskup pomocniczy diecezji legnickiej podczas sakry w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy.
W sobotę o godz. 10 w Katedrze Legnickiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęła się Msza Święta, podczas której święcenia biskupie przyjął bp. Piotr Wawrzynek. Liturgii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Bullę papieską ustanawiającą biskupem pomocniczym diecezji legnickiej Piotra Wawrzynka odczytał ks. prał. Pavol Talapka, sprawujący funkcję chargé d’affaires w Nuncjaturze Apostolskiej w Polsce. „Zachęcamy Cię umiłowany Synu, abyś wypełniał swoją posługę troskliwie i jak najbardziej po ojcowsku w jedności z Twoim biskupem” – napisał papież Franciszek w bulii nominacyjnej.
Homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. „Niektórzy myślą, że kluczem do ewangelizacji jest opis świata zewnętrznego i opis Kościoła, który jest w kryzysie” – mówił abp Ryś. „Niektórzy myślą, iż od tego, że widzą narastające zło w sieci i w Kościele to odnajdą w sobie siłę do ewangelizacji – nic bardziej mylnego!” – dodał.
Abp Grzegorz Ryś zaznaczył w homilii, że jedynym, chrześcijańskim motywem do głoszenia Ewangelii w dzisiejszym świecie jest miłość Chrystusa, która uzdalnia do dzielenia się nią z innymi.
Na zakończenie homilii abp Grzegorz Ryś życzył bp. Piotrowi Wawrzynkowi, nowemu biskupowi diecezji legnickiej, aby w mocy Ducha Świętego każdego dnia szedł za Jezusem, do ludzi i w jedności z Kościołem.
Biskup Piotr Wawrzynek przyjął święcenia biskupie z rąk abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, a współkonsekratorami byli bp Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki oraz abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
Na zakończenie Eucharystii bp Wawrzynek podziękował wszystkim przybyłym na sakrę za obecność i życzliwość oraz poprosił o modlitwę, aby „wśród przeciwności i wyzwań życia umiał być wiernym sługą Jezusa i miał odwagę do stałego głoszenia Jego imienia”.
Tarcza herbu bp. Piotra Wawrzynka jest koloru czerwonego, który symbolizuje odwagę, męstwo, waleczność, ale także wspaniałomyślność i gotowość do ofiary. Nawiązuje do Boga, który powołuje i posyła jest również Dawcą łaski, która uzdalnia do pełnienia misji pasterskiej.
Na czerwonej tarczy zostało umieszczone centralnie godło, na które składają się atrybuty św. Apostołów Piotra i Pawła, Księga Ewangelii oraz srebrny miecz, symbolizujący skuteczność działania słowa Bożego. Św. Piotr Apostoł jest patronem biskupa Wawrzynka, a św. Paweł jest przedstawiany jako niestrudzony misjonarz i głosiciel Jezusa, będący wzorem dla każdego pasterza Kościoła. Św. Piotr i Paweł są również patronami kościoła katedralnego i diecezji legnickiej. Księga Pisma Świętego i wypisane na niej dwie litery greckiego alfabetu – pierwsza i ostatnia – alfa i omega, uświadamiają prawdę, że słowo stało się Ciałem, zamieszkało między nami i że mamy do niego bezpośredni dostęp. Białe stronice Biblii oznaczają jej nieskazitelność i czystość oraz wierność prawdzie.
Za tarczą herbową widoczny jest krzyż z długim drzewcem w żółtym kolorze. Powyżej krzyża wyeksponowano kapelusz z dwoma przewleczonymi sznurami, zakończonymi pojedynczymi chwostami, przysługującymi biskupowi Kościoła. Kapelusz, sznury i chwosty mają zieloną kolorystykę.
Herb biskupi zamyka od dołu szarfa z dewizą Biskupa Piotra, która brzmi: In nomine Jesu.