Rozmowy polsko-chińskie o współpracy w sektorze rolno-spożywczym

Magdalena Targańska5 kwietnia, 20233 min

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się dziś z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Sun Linjiang. Podczas spotkania omówiono najważniejsze sprawy z zakresu dwustronnej współpracy w sektorze rolno-spożywczym.

Stan relacji w dziedzinie rolnictwa

Wicepremier Kowalczyk podkreślił rosnący deficyt po stronie polskiej w handlu produktami rolno-spożywczymi z Chinami. Wskazał, że tylko znaczące poszerzenie dostępu dla polskiej żywności do rynku chińskiego może przynieść skutek w postaci zmiany tego trendu.

Polska jest ważnym producentem i eksporterem produktów rolno-spożywczych w skali Europy i świata.

– Jestem przekonany, że nasi eksporterzy poradzą sobie na rynku chińskim, o ile otrzymają lub zostanie im przywrócona taka możliwość. Liczymy w szczególności na zmianę podejścia strony chińskiej do sprawy eksportu polskiego mięsa wołowego, drobiowego oraz wieprzowego – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Wicepremier wyraził również oczekiwanie szybkiego zakończenia procesu zatwierdzania do eksportu do ChRL kolejnych grup produktów, m.in. owoców borówki oraz karm dla zwierząt domowych.

Ambasador Sun Linjiang wyraził uznanie dla wysokiej jakości polskiej żywności. Zadeklarował także gotowość chińskiej administracji rolnej (Ministerstwa Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz Generalnej Administracji Celnej) do rozwoju współpracy w dziedzinie rolnictwa, w tym dialogu w sprawie zwiększania dostępu polskich towarów rolnych do rynku chińskiego.

Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi

Chiny to bardzo ważny partner Polski w handlu rolno-spożywczym. W 2022 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wartość 188,6 mln euro.

Od kilku lat największym zainteresowaniem na rynku chińskim cieszy się polskie mleko i produkty mleczne.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk