Najbliższe rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy ze światowymi przywódcami będą dotyczyły kwestii bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale także odbędą się w kontekście zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Wilnie – informuje szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. – Mamy co do tego szczytu pewne oczekiwania i Prezydent już dziś zaczyna wypracowywać agendę tych spraw; stąd nasze rozmowy z sojusznikami na Zachodzie, ale i w regionie – dodaje.
Minister na antenie Polskiego Radia przypomniał, że Prezydent Andrzej Duda w ramach zaplanowanej ofensywy dyplomatycznej udaje się dziś do Brukseli, gdzie będzie rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Następnie weźmie udział w wideokonferencji z udziałem Prezydenta Litwy Gitanas Nausėdy i Prezydent Słowacji Zuzany Čaputovej. W czwartek w Londynie Andrzej Duda spotka się m.in. z Premierem Rishi Sunakiem, a w piątek w Monachium – w ramach Trójkąta Weimarskiego – rozmawiać będzie z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Na marginesie Monachijskiej Konferencji Prezydent RP spotka się także m.in. z Prezydentem–elektem Czech i Premierem Norwegii.
Pytany o oczekiwania wobec szczytu NATO, Szef BPM powiedział o potrzebie wypełnienia przez wszystkie kraje członkowskie zobowiązań, które zapały na madryckim szczycie. – Zbroimy polską armię w najlepszy sprzęt, wydajemy spore pieniądze, żebyśmy czuli się bezpieczni, ale przecież wschodnia flanka to nie jest tylko obowiązek Polski – zaznaczył. – Prezydent będzie namawiał, aby inni również inwestowali w sprzęt, aby wypełnili zobowiązanie chociażby co do wydzielenia sił szybkiego reagowania – powiedział Marcin Przydacz.
– Kolejny temat to rozszerzenie sojuszu. Zdecydowaliśmy się na przyjęcie Szwecji i Finlandii; mamy nadzieję na jakiś progres w tej kwestii – mówił.
Wskazał także na oczekiwanie dotyczące przyszłości Ukrainy w relacjach euroatlantyckich. Jak przypomniał, Polska w zeszłym roku wypracowała decyzję o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej skomentował także zaplanowaną na przyszły tydzień wizytę Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce.
– Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby Prezydent USA dwukrotnie w ciągu roku odwiedził Polskę. To dziś pokazuję rolę, jaką Polska pełni w światowej architekturze polityczno-międzynarodowej – oznajmił.
Minister przypomniał, że na ten moment planowane są trzy punkty wizyty Joe Bidena, „co nie znaczy, że nie mogą się pojawić dodatkowe”: – To po pierwsze spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą jako gospodarzem w Pałacu Prezydenckim, po drugie wystąpienie publiczne Prezydenta USA oraz punkt trzeci – spotkanie z Bukaresztańską Dziewiątką, czyli wschodnią flanką NATO – wymienił.