Sztuczna inteligencja powoli znajduje zastosowanie w modelowaniu procesów gospodarczych. Nowoczesne tzw. samouczące się modele wieloagentowe, które pozwolą symulować i prognozować, jak różne instrumenty ekonomiczne wpływają na nierówności społeczne, opracowuje na Oksfordzie dr Jagoda Kaszowska-Mojsa.
„Można sobie wyobrazić, że modele, nad którymi pracujemy, są jak udoskonalona gra komputerowa Sims” – opisuje w rozmowie z PAP dr Jagoda Kaszowska-Mojsa. – W tych modelach poszczególne jednostki – tzw. agenty – podejmować mogą decyzje ekonomiczne, np. kupują różne dobra czy ubiegają się o kredyty. A instytucje i regulatorzy wdrażają polityki, które wpływają na sytuację i decyzje jednostek.
Dr Jagoda Kaszowska-Mojsa swoje badania prowadzi w ramach grantu Marie Skłodowska-Curie Actions w grupie prof. Doyne’a Farmera z Oksfordu.
Ekonomistka i matematyczka wyjaśnia, że w modelu, który przygotowała w ramach doktoratu, modelowane są zachowania ok. miliona osób, tysięcy firm, licznych banków, instytucji i regulatorów, a w każdym kroku symulacji procesowanych jest ok. 90 mln danych. Za rozprawę tę otrzymała w grudniu ub.r. Nagrodę Wydziału I Polskiej Akademii Nauk. A to dopiero początek jej badań.
Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95112%2Csztuczna-inteligencja-w-ekonomii-nierownosci-spoleczne-modelowane-jak-w-grze
Źródło informacji: Nauka w Polsce