Trwa spotkanie szefa MEiN Przemysława Czarnka z kierownictwem ZNP

Magdalena Targańska9 listopada, 202235 min

Po godzinie 10.00 w środę rozpoczęło się spotkanie szefa MEiN z kierownictwem Związku Nauczycielstwa Polskiego. „Mamy konkretne propozycje, czekamy na decyzje rządu” – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz przed wejściem na spotkanie.

Prezes ZNP pytany przez dziennikarzy przed spotkaniem o oczekiwania powiedział, że ważne jest, „że do tego spotkania w ogóle dochodzi.”

„Od 7 grudnia ubiegłego roku zabiegaliśmy o spotkanie. Wreszcie mamy możliwość z panem ministrem się spotkać” – dodał. Zaznaczył, że ZNP idzie na to spotkanie z całym pakietem spraw, które dotyczą zarówno bieżącej sytuacji nauczycieli, pracowników niebędących nauczycielami i sytuacji pracowników szkół wyższych, jak i płacy nauczycieli.

„Trudno, żebyśmy po tej pierwszej rozmowie, która odbywa się po wielu, wielu miesiącach oczekiwań, oczekiwali konkretnych decyzji. Chcemy z panem ministrem rozmawiać, ustalić pewien plan działania, bo wydaje się, że ta rozmowa jest potrzebna” – odpowiedział Broniarz, pytany o to, czy ZNP spodziewa się konkretnych ustaleń po środowym spotkaniu. Dodał, to „zależy od stanowiska rządu.”

Wskazał także, że na „dramatyczną sytuację kadrową, która powiązana w sytuacją finansową, wymaga niezwłocznego działania”.

„Wymaga pilnego zareagowania ze strony ministra edukacji i rządu, bo rok przyszły może pokazać jeszcze większe dysproporcje miedzy potrzebami edukacji a stanem kadrowym. Mówimy o katastrofalnej sytuacji materialnej nauczycieli, bo podwyżki są konsekwencją zmian w wynagrodzeniu minimalnym. Nie pokazują spójnej, koherentnej działalność rządu na rzecz poprawy sytuacji materialnej nauczycieli” – ocenił Broniarz.

Ze strony ZNP w spotkaniu obok prezesa Sławomira Broniarza uczestniczą też wiceprezesi Krzysztof Baszczyński i Grzegorz Gruchlik.

ZNP przygotował listę rekomendacji i postulatów do przedstawienia szefowi MEiN, wśród nich będą rekomendacje miasteczka edukacyjnego. Związkowcy mają też przedstawić ministrowi edukacji i nauki postulaty płacowe ZNP, w tym m.in. wzrost wynagrodzeń nauczycieli na poziomie co najmniej 20 proc., a także negatywne stanowisko ZNP wobec projektu budżetu na oświatę i wnioski z raportu „Wynagrodzenia polskich nauczycieli”, przygotowanego przez związek we współpracy z Fundacją Naukową Evidence Institute.

Istotnymi dla ZNP tematami, jakie jego przedstawiciele chcą podjąć podczas rozmowy z ministrem, są również zagrożenia, jakie widzą w związku z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Związek ostrzega, że wejście w życie zapisów zawartych w tej nowelizacji doprowadzi do zmiany ustroju polskiego systemu oświaty i przywrócenia centralnego zarządzania oświatą, a także stopniowego pozbawiania szkół autonomii. Wskazuje m.in. na zapisy noweli umożliwiające zatrudnianie w publicznych przedszkolach osób niebędących nauczycielami do prowadzenia wszystkich zajęć, a nie jak dotychczas zajęć rozwijających zainteresowania, a także na zapisy dotyczące nowych zasad działalności stowarzyszeń i organizacji w szkołach. (PAP)

autorzy: Szymon Zdziebłowski, Danuta Starzyńska-Rosiecka

Udostępnij:

Magdalena Targańska

3 comments

Leave a Reply

Koszyk