W sobotę wieczorem policja ogłosiła system szybkiego rozpowszechniania informacji o zaginionym dziecku Child Alert w związku z poszukiwaniem pięcioletniej dziewczynki z Oświęcimia, uprowadzonej przez obywatela Norwegii.
„Child Alert odwołany! Dziewczynka cała i zdrowa została odnaleziona. Dzięki informacjom przekazanym przez polską policję pojazd, w którym znajdowała się Mia został zatrzymany w Danii przez duńskich funkcjonariuszy. Dziękujemy za współpracę i szybkie przekazywanie komunikatu” – poinformowała policja na Twitterze w sobotę po godzinie 23.00.
Child Alert odwołany‼️
Dziewczynka cała i zdrowa została odnaleziona. Dzięki informacjom przekazanym przez @PolskaPolicja pojazd, w którym znajdowała się Mia zostal zatrzymany w Danii przez duńskich funkcjonariuszy.
Dziękujemy za współpracę i szybkie przekazywanie komunikatu.🤝 pic.twitter.com/qomX8MQbal— Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) November 5, 2022
Policja otrzymała w sobotę po południu powiadomienie o odnalezieniu zwłok 26-letniej kobiety w jej mieszkaniu w Oświęcimiu (Małopolskie). Obrażenia na ciele wskazywały, że do śmierci mogły się przyczynić osoby trzecie. Rozpoczęto poszukiwania pięcioletniej córki kobiety oraz jej partnera obywatela Norwegii 25-letni Ingebrighta G.
Podstawowym założeniem Child Alertu jest jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka jak największej liczby osób, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwania.
Po raz pierwszy tego typu system uruchomiono w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych podczas poszukiwań dziewięcioletniej Amber Hagerman, która została uprowadzona, a następnie brutalnie zamordowana przez porywacza. W poszukiwania Amber zaangażowała się wówczas cała społeczność stanu Teksas, z którego pochodziła dziewczynka. Ta tragiczna historia stała się przyczynkiem do stworzenia programu o koncepcji ogólnospołecznego alarmu, uruchamianego w przypadkach zaginięć dzieci, w stosunku, do których istnieje podejrzenie, że ich życie może być zagrożone.(PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka