To, co zaplanował Fryderyk Wielki, zostało teraz zrealizowane przez Polskę – pisze o otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej niemiecki dziennik, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Zaznacza, że Polska wykonała krok, by uniezależnić się od Rosji.
Niemiecka gazeta, Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ), pisze w poniedziałek o otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej i zwraca uwagę na symboliczną datę uroczystości. „17 września 1939 roku Związek Radziecki – krótko po Niemczech – zaatakował Polskę, by zgodnie z paktem Hitler-Stalin (Ribbentrop-Mołotow) zaanektować wschodnią połowę kraju” – czytamy.
Dziennik nazywa przekop „strategicznie ważnym”, pozwalającym po raz pierwszy na swobodne przejście z Zalewu Wiślanego na Bałtyk, bez konieczności tranzytu przez rosyjskie wody terytorialne. Jak zauważa „FAZ”, o przekopie Mierzei Wiślanej, należącej podobnie jak zalew, do 1945 roku do Prus Wschodnich, myślano już wcześniej. „Królowie Polski i Prus, Stefan Batory i Fryderyk Wielki, rozważali już w swoim czasie budowę kanału odgałęźnego – przede wszystkim po to, by odciąć handel od pewnego siebie hanzeatyckiego miasta Gdańsk” – pisze warszawski komentator niemieckiej gazety, Gerhard Gnauck.
Jak zauważa „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, przez kanał o długości ok. jednego kilometra mogą przepływać tylko statki o maksymalnej długości 100 metrów, szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4,5 metra. Dlatego musi być on jeszcze pogłębiony. Gazeta przypomina też głosy przeciwników inwestycji, podające w wątpliwość przede wszystkim aspekt ekonomiczny projektu. Wskazuje również na ostrą krytykę obrońców przyrody, którzy negatywnie ocenili ingerencję w środowisko naturalne. „Ale turystyka i żeglarstwo mają nadzieję na ożywienie” – dodaje „FAZ”.
Źródło: dw.com
One comment
PI Grembovitz
21 września, 2022 at 12:38 pm
Ale tylko polskiej wolności.