Edward Hulewicz był znany jako piosenkarz estradowy, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz muzyczny, rysownik, malarz, założyciel zespołu Tarpany. Artysta był autorem znanych przebojów m.in: „Za zdrowie Pań”, „Bo jedno życie mam”.
Hulewicz był związany z Pomorzem, pochodził z Kwidzynia, gdzie stawiał pierwsze kroki na estradzie. W Kwidzynie ukończył Liceum Ogólnokształcące, następnie studiował na WSP w Gdańsku. Z innymi muzykami założył w latach 60. zespół Tarpany, w którym występowała m.in. Halina Frąckowiak. Największym przebojem zespołu była piosenka „Siała baba mak”, do której słowa i muzykę napisał Edward Hulewicz. Piosenka kilka razy zwyciężyła w popularnej audycji „Telewizyjna Giełda Piosenki”.
Tarpany dorównywały popularnością Trubadurom i Czerwonym Gitarom. Po rozpadzie Tarpanów Hulewicz przeszedł do zespołu Heliosi. Zespół stał się szybko popularny, a do jego największych przebojów należały „Obietnice”, „Zaczekaj aż opadnie mgła”, „Dwa złote warkocze”.
W 1971 r. Hulewicz rozpoczął samodzielną działalność artystyczną. Szerokiej publiczności stał się znany m.in. z występów na festiwalu piosenki w Sopocie. Współpracował z wieloma znanymi kompozytorami i autorami tekstów m.in. Jarosławem Kukulskim, Janem Pietrzakiem, Grażyną Orlińską, Katarzyną Gärtner, Adamem Kreczmarem, Ryszardem Poznakowskim, Ernestem Bryllem czy Jonaszem Koftą. To z Jarosławem Kukulskim nagrał przebój „Za zdrowie pań”. Z Kukulskim jeździł zresztą po Polsce z koncertami Anny Jantar.
W 1976 roku Edward Hulewicz nagrał piosenkę „Paskuda”, która stała się przebojem Lata z Radiem. W tym samym roku wystąpił na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Trzykrotnie występował na Festiwalu Piosenki w Opolu (1969, 1970, 1975). Zaśpiewał też na Festiwalu w Rostocku, gdzie wykonał „Ucieczkę przed burzą”, za co otrzymał wyróżnienie. W 1977 r. wystąpił natomiast w Wodzireju Feliksa Falka, w którym zaśpiewał piosenkę „Ritmo Carnavale”.
W połowie lat 80. Hulewicz wyjechał za ocean, gdzie występował w polonijnych klubach. Do Polski powrócił na stałe w 2005 r. W 2006 roku wystąpił na festiwalu w Sopocie jako gość specjalny. W 2015 r. nagrał z Zenkiem Martyniukiem nową wersję przeboju „Za zdrowie pań”.
Informację o śmierci Edwarda Hulewicza podał na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich. Edward Hulewicz był wieloletnim członkiem ZASP-u, Zarządu Sekcji Estrady. Przez wiele lat był zaangażowany w opiekę nad grobami artystów. Był odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (PAP)
Autor: Janusz Smoliński