Wiceminister zdrowia przypomniał w „Sygnałach Dnia” w Programie I Polskiego Radia, że szczepienia ukraińskich dzieci możliwe są w Polsce także bez posiadania dokumentacji medycznej z Ukrainy.
„Uruchomiliśmy dość dużą akcję, jeśli chodzi o te szczepienia” – powiedział Kraska.
„Umożliwiliśmy takie szczepienia u naszych lekarzy rodzinnych. Każda mama, która zgłosi się z dzieckiem, będzie mogła takie szczepienia otrzymać. Jeżeli nie ma dokumentacji medycznej, (…) wtedy to lekarz oceni, jakie szczepienia dziecku należy wykonać” – poinformował wiceminister.
Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych dla dzieci na odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec, poliomyelitis, WZW B oraz przeciw SARS-CoV-2.
Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, szef resortu zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie Programu Szczepień Ochronnych (PSO) na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.
W razie braku szczepień u dziecka rodzice lub opiekunowie powinni być zachęcani do poddania dziecka szczepieniom ochronnym zgodnie z PSO na 2022 r.(PAP)
Autorka: Agata Zbieg
One comment
Paweł K.
13 maja, 2022 at 12:29 pm
Oni są twardzi i uodpornieni… nie muszą – a i wyjdzie im to na zdrowie.