Płk Józef Koleśnicki uhonorowany medalem „Pro Bono Poloniae”

Nasza Polska11 kwietnia, 20229 min

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk wręczył w poniedziałek w siedzibie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (ZKRPiBWP) w Warszawie płk. Józefowi Koleśnickiemu medal „Pro Bono Poloniae” z okazji jubileuszu 100-lecia kombatanta.

„To dla mnie ogromny honor i zaszczyt, że mogę w dniu jubileuszu wręczyć medal +Pro Bono Poloniae+, który w swej definicji i nazwie ma słowa +dla dobra Polski+. Bo pańskie życie było właśnie takie, jak dewiza tego medalu” – powiedział szef UdSKiOR wręczając medal płk. Józefowi Koleśnickiemu.

„Wtedy, kiedy Ojczyzna była zniewolona, kiedy trzeba było walczyć z niemieckim okupantem pan pułkownik był w pierwszym szeregu ludzi walczących o wolność, o suwerenność o niepodległość” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk. Zwrócił uwagę, że płk Koleśnicki „już jako emeryt starał się mobilizować i scalać środowisko kombatanckie, działając na jego rzecz”.

„Panie pułkowniku dziękujemy za wspaniałe życie. Przy okazji setnej rocznicy trudno życzyć stu lat, bo te już są za panem. Życzymy następnych stu lat – w zdrowiu, pomyślności. Niech Pan Bóg ma pana w swojej opiece i Matka Boska ochrania” – zakończył swoje życzenia minister Kasprzyk i wręczył jubilatowi Ryngraf Konfederatów Barskich z Matką Boską i Orłem.

List gratulacyjny od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego odczytała pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy Agnieszka Pawelec. „Gratuluję panu wspaniałego jubileuszu setnych urodzin. Chcę podkreślić, że jestem poruszony pana drogą życiową, pana szlakiem bojowym” – napisał prezydent stolicy.

Trzaskowski zwrócił uwagę, że Koleśnicki „w dorosłość wkraczał, gdy wybuchła II wojna światowa”. „Zamiast cieszyć się złotą polską jesienią 1939 r. – musiał pan mierzyć się z zupełnie nową sytuacją: wkroczeniem wojsk okupantów na polskie ziemie” – przypomniał.

„Dramatyczne koleje wojennego losu sprawiły, że w 1944 r. trafił pan do polskiej armii i wraz z nią wyzwalał kraj spod hitlerowskiego jarzma. Potem całym swoim życiem służył pan Polsce najlepiej jak można było w trudnych powojennych czasach” – ocenił prezydent Warszawy.

„Szanowny panie pułkowniku, życzę panu jak najlepszego zdrowia, jak najlepszych, radosnych chwil” – napisał Trzaskowski.

Życzenia od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika przekazał pełnomocnik marszałka województwa mazowieckiego ds. współpracy z kombatantami Zbigniew Czaplicki. „Pragnę panu serdecznie pogratulować jubileuszu stu lat życia. Dziękuję panu za kilkadziesiąt lat pracy społecznej dla dobra środowisk kombatanckich na Mazowszu” – napisał Struzik.

„Pańskie doświadczenie wojenne, koleżeństwo, serdeczny stosunek do ludzi bardzo pomagały w wieloletnim kierowaniu mazowiecką organizacją Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Podziwiałem sposób, w jaki stworzył pan grono współpracowników z różnych organizacji kombatanckich, kierując się zasadą +nie dzielić, a łączyć+” – ocenił.

„Pańska postawa z biegiem lat nabierała dla mnie coraz większej wartości i stawała się wspaniałym wzorem dla młodych” – podkreślił w liście Marszałek Województwa Mazowieckiego. Zbigniew Czaplicki poinformował, że Adam Struzik przyznał z okazji jubileuszu specjalną nagrodę pieniężną.

Prezes ZKRPiBWP Janusz Maksymowicz wręczył płk. Koleśnickiemu pamiątkową buławę marszałkowską. Życzenia i upominki jubilatowi przekazali również m.in. burmistrz Ursynowa Robert Kempa, dr Jan Tarczyński i Beata Czekaj-Wiśniewska z Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przedstawiciele kół kombatantów z Legionowa i Bielan oraz Klubu Kościuszkowca.

Józef Koleśnicki urodził się 8 kwietnia 1922 r. w Tiutkowie na Kresach Wschodnich w rodzinie patriotycznej. W młodości był harcerzem. Ukończył naukę w Seminarium Nauczycielskim. Wiosną 1944 r. otrzymał powołanie do wojska i po ukończeniu szkoły oficerskiej artylerii – w stopniu chorążego otrzymał przydział do 4. Baterii 5. Brygady Artylerii Ciężkiej Wojska Polskiego. Brał udział m.in. w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego, w bitwie o Kołobrzeg i wspierał ogniem artyleryjskim szturm Berlina.

Po zakończeniu II wojny światowej ukończył kurs dowódców baterii, kurs dowódców pułku oraz wyższy kurs Akademii Sztabu Generalnego w grupie oficerów artylerii. Podczas służby wojskowej pełnił ważne funkcje w jednostkach i w sztabie LWP. W latach 1954-55 oddelegowany został do służby w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru w Wietnamie, Laosie i Kambodży.

Służbę wojskową zakończył po prawie 40 latach – w 1983 r. W kolejnych latach pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Mazowieckiego oraz Prezesa Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego.

Zasiadał też w prezydium Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Był również członkiem Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk