Straż Graniczna: budowa zapory na granicy z Białorusią ma ruszyć pod koniec stycznia

Karol Kwiatkowski10 stycznia, 20225 min

Do końca tygodnia ma wpłynąć dokumentacja techniczna od wykonawców na pierwsze odcinki zapory na granicy z Białorusią; około 25 stycznia oddamy place budowy, na których wykonawcy rozpoczną pracę – poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Straż Graniczna w ubiegłym tygodniu podpisała trzy umowy związane z budową zapory na granicy z Białorusią. Roboty budowlane wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum w składzie Unibep i spółka zależna Budrex. Pierwszy z wymienionych wykonawców postawi zaporę na odcinkach o łącznej długości 105,5 km, a drugi – 80,7 km.

Rzeczniczka SG powiedziała w poniedziałek, że do końca tygodnia ma wpłynąć dokumentacja techniczna od wykonawców na pierwsze fragmenty odcinków, nie krótsze niż 5 km. „Około 25 stycznia zostaną oddane place budowy pod prowadzenie dalszych prac” – poinformowała por. Michalska. Wtedy wykonawcy mają ruszyć z budową. Część granicy, na której stanie zapora, została podzielona na cztery odcinki. Prace będą na nich prowadzone jednocześnie, w systemie trzyzmianowym. Jak wyjaśniła rzeczniczka SG, zostaną zatem oddane cztery place budowy.

Por. Michalska zapowiedziała, że gdy budowa ruszy, Straż Graniczna na pewno zaprosi na miejsce dziennikarzy – do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, a wizyty mediów w tej strefie mają formę zorganizowaną i odbywają się w obecności SG.

Straż Graniczna przed tygodniem podpisała też umowę z konsorcjum trzech firm: Polimex Mostostal S.A., Mostostal Siedlce Sp. z o.o. i Węglokoks S.A., które wykona stalowe przęsła, czyli podstawowe elementy zapory. Według SG do budowy zostanie wykorzystanych ponad 50 ton stali.

MSWiA wylicza, że na wykonanie wszystkich prac zakontraktowano łącznie przeszło 1 mld 233 mln zł, z czego ponad 589 mln złotych to kwota wykonania stalowych przęseł, a ponad 644 mln zł – robót budowlanych.

Inwestycja – zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada – jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego, czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

Kolejnym etapem związanym z budową zapory będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. W Ocenie Skutków Regulacji do projektu wspomnianej ustawy koszt perymetrii oszacowano na 115 mln złotych.

Zapora, o długości łącznie 186 km i wysokości ponad 5,5 m, ma być gotowa w czerwcu tego roku.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk