Wiceszef MSWiA: stanowisko Niemiec ws. ochrony granicy z Białorusią szczególnie ważne

Magdalena Targańska19 października, 20215 min

Cieszy nas stanowisko Niemiec w sprawie ochrony granicy UE z Białorusią; jest szczególnie ważne, gdyż to głównie Niemcy są państwem docelowym dla migrantów – mówił we wtorek PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, komentując list szefa MSW Niemiec Horsta Seehofera do ministra Mariusza Kamińskiego.

Szef MSW Niemiec w liście do szefa polskiego MSWiA podziękował mu i polskiej Straży Granicznej za „ochronę naszej wspólnej granicy zewnętrznej, której celem jest zapobieżenie w miarę możliwości nielegalnej migracji przez Białoruś do krajów Unii Europejskiej”. Seehofer ocenił m.in., że problem nielegalnej migracji w coraz większym stopniu dotyka także Niemcy.

List skomentował dla PAP wiceszef MSWiA. „Cieszy nas stanowisko naszych zachodnich sąsiadów, które jest wyrazem uznania dla tego, co robi rząd i co robią polskie służby oraz wojsko, chroniąc granicy państwowej. To stanowisko jest szczególnie ważne, gdyż to głównie Niemcy są państwem docelowym dla migrantów” – zaznaczył Grodecki.

Jak podkreślił, Seehofer podziękował Kamińskiemu „za nasz wysiłek i działania na granicy Polski z Białorusią, która jest też granicą Wspólnoty”.

Wiceminister odniósł się także do sugestii szefa niemieckiego MSW, „aby – w obliczu dalszych wyzwań, jakie niesie napływ migrantów – skorzystać ze wsparcia Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex”.

„Jeśli chodzi o udział Frontexu, to wielokrotnie podkreślaliśmy, że jesteśmy w bieżącym kontakcie, czego dowodem jest wizyta szefa Frontexu na granicy wschodniej, jego wysoka ocena działań podjętych przez polski rząd, a także oferta pomocy złożona przez szefa Agencji przy readmisji, czyli powrotach obywateli państw trzecich, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, do ich krajów pochodzenia. My z tej oferty bardzo chętnie skorzystamy” – powiedział Grodecki.

List, który Seehofer skierował do Kamińskiego, we wtorek opublikowało MSWiA. Szef MSW Niemiec podkreślił, że z dużym niepokojem obserwuje „nasilające się ostatnio wydarzenia związane z nielegalną migracją obywateli państw trzecich, szczególnie z krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu, przez teren Białorusi do Polski i do Niemiec”. W liście zaproponował też m.in. wzmocnienie wspólnych patroli na granicy polsko-niemieckiej, a także zaoferował wsparcie logistyczne np. w kwestii zakwaterowania migrantów i uchodźców.

W ostatnich miesiącach nasila się presja migracyjna na granicy Polski z Białorusią. W tym toku odnotowano ponad 20 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ok. połowę w tym miesiącu. Rząd podkreśla, że ta sytuacja ma źródło w celowych działaniach reżimu Alaksandra Łukaszenki. Od 2 września w pasie przygranicznym, obejmującym 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim, obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd na granicy z Białorusią planuje ponadto budowę zapory. (PAP)

 

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk