Rada Przedsiębiorczości apeluje o podjęcie działań, które przyspieszą Narodowy Program Szczepień. Problem niezaszczepionych zagraża nie tylko systemowi ochrony zdrowia, ale też finansom publicznym – stwierdza Rada. Postuluje m.in. umożliwienie pracodawcom pozyskiwanie danych nt. szczepień.
Ich zdaniem „problem niezaszczepionych obywateli nie tylko zagraża systemowi ochrony zdrowia, ale także finansom publicznym (możliwy kolejny lockdown generujący olbrzymie straty dla gospodarki)”. Dodano, że niezaszczepienie może w bliskiej perspektywie wiązać się m.in. ze skutkami finansowymi prowadzącymi do upadku firm i likwidacji miejsc pracy.
Jak stwierdzono, sukces szczepień przyczyni się do zmniejszenia ryzyka pojawienia kolejnych okresów zamrożenia gospodarki, które skutkują perturbacjami we wszystkich obszarach życia społecznego.
Rada Przedsiębiorczości apeluje m.in. o „wyposażenie podmiotów dysponujących określonymi miejscami lub decydujących o pojęciu określonych czynności w uprawnienie do żądania okazania zaświadczenia o poddaniu się szczepieniu” – czyli uprawnienie do przetwarzania odpowiednich danych osobowych w zakresie immunizacji. Postuluje też o zapewnienie „zwolnienia przedsiębiorcy odmawiającego dostępu osobom nieszczepionym do świadczonych przez siebie usług z ewentualnych negatywnych konsekwencji na płaszczyźnie prawa cywilnego, prawa wykroczeń i innych przepisów”.
Proponuje ponadto wprowadzenie zmian do kodeksu pracy, które miałyby na celu m.in unormowanie przepisów w zakresie BHP, wprowadzających obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 konkretnych grup zawodowych i umożliwienie pracodawcom pozyskiwania danych na temat szczepień i ich przetwarzania. Wskazuje też na organizowanie „szeroko zakrojonej akcji szczepień z wykorzystaniem +szczepieniobusów+, które będą docierały zarówno do miejsc pracy, jak również do mniejszych miejscowości”. Zwrócono uwagę, że poziom zaszczepienia w wielu powiatach jest wciąż niski.
Rada rekomenduje też „niezwłoczne wprowadzenie Funduszu Kompensacyjnego wyłącznie dla szczepień przeciw COVID-19, który zapewni pacjentom środki prawne umożliwiające szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki lub szczepionek”.
Pod apelem podpisali się przedstawiciele organizacji należących do Rady Przedsiębiorczości: Krajowej Izby Gospodarczej, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych-ABSL, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Pracodawców Business Centre Club, Związku Banków Polskich, Związku Rzemiosła Polskiego. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco