Uniwersytet Oksfordzki poinformował w środę, że testuje lek przeciwpasożytniczy iwermektynę jako możliwą metodę leczenia COVID-19, w ramach badania wspieranego przez rząd brytyjski, którego celem jest pomoc w powrocie do zdrowia w warunkach pozaszpitalnych. W Polsce nie zaleca się rutynowego stosowania iwermektyny w leczeniu COVID-19, a jej użycie powinno być ograniczone do eksperymentów badawczych.
Iwermektyna spowodowała zmniejszenie replikacji wirusa w badaniach laboratoryjnych, poinformował Uniwersytet, dodając, że mały program pilotażowy wykazał, że wczesne podanie leku może zmniejszyć miano wirusa i czas trwania objawów u niektórych pacjentów z łagodnym COVID-19.
Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia oraz europejskie i amerykańskie organy regulacyjne odradzają stosowanie iwermektyny u pacjentów z COVID-19, w niektórych krajach, w tym w Indiach, jest ona stosowana w leczeniu choroby.
„Włączając iwermektynę do badania na dużą skalę mamy nadzieję uzyskać solidne dowody, aby określić, jak skuteczne jest leczenie przeciwko COVID-19 i czy istnieją korzyści lub szkody związane z jego stosowaniem” – powiedział współprowadzący badanie Chris Butler.
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie zaleca się rutynowego stosowania iwermektyny w leczeniu COVID-19; jej użycie powinno być ograniczone do eksperymentów badawczych, gdyż dowody naukowe na skuteczność iwermektyny nie są przekonujące i nie pozwalają na ostateczne wnioskowanie.