Chcemy, żeby odrodzenie gospodarki dało się odczuć już za kilka miesięcy – powiedział premier Mateusz Morawiecki nawiązując do „Polskiego Ładu”. Dodał, że analizowana jest kwestia kwoty gwarancji bankowej na kupno mieszkania przez młode osoby i być może ten parametr będzie można nieco podnieść.
Premier we wtorek w Polskim Radiu Rzeszów podkreślił, że Polski Ład ma pomóc w jak najszybszym wyjściu z pandemii i odrodzeniu gospodarki.
„Staramy się w taki sposób ułożyć cały system gospodarczo-społeczny, żeby to wyjście z pandemii było jak najszybsze, żeby odrodzenie gospodarki dało się odczuć już za kilka miesięcy, ale też jednocześnie chcemy wytyczyć nowe szlaki rozwoju gospodarki” – powiedział Morawiecki.
Zaznaczył, że gospodarka będzie wyglądała inaczej po epidemii.
Jak dodał, dla młodszych osób, które chcą założyć rodzinę szczególnie ważna jest praca, mieszkanie oraz możliwość wychowywania i kształcenia dzieci w Polsce. „I to chcemy zapewnić na jak najlepszych warunkach” – podkreślił premier.
W kontekście propozycji mieszkaniowych zawartych w Polskim Ładzie, Morawiecki podkreślił, że podstawową bolączką dla młodych ludzi jest to, że często nie mogą uzyskać kredytu na mieszkanie, ponieważ nie mają pieniędzy na wkład własny.
„Tutaj wchodzi państwo z gwarancją do 40 proc. kredytu, do 100 tys. zł na teraz, chociaż analizujemy ten parametr jeszcze i na pewno nie pójdzie w dół, być może będzie można go nawet nieco podnieść” – powiedział szef rządu.
Jak mówił, umożliwi to pozyskanie mieszkania, ale osoby zabiegające o własne mieszkanie muszą pracować i mieć zdolność kredytową.
„W przypadku urodzenia drugiego, trzeciego czy kolejnych dzieci chcemy, żeby pewna kwota tego kredytu (mieszkaniowego) mogła być umorzona” – przypomniał premier.
W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja programowa, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy, a którego fundamenty to m.in.: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)
autor: Karol Kostrzewa