Zgadzam się z interesem narodowym i obywatelskim, jestem ukierunkowany na głosowanie za ratyfikacją Funduszu Odbudowy – zadeklarował w poniedziałek lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. Zaznaczył jednak, że nie odda głosu „za” bez zapoznania się ze szczegółami Krajowego Planu Odbudowy.
Oświadczył, że jest ukierunkowany na głosowanie za ratyfikacją zasobów własnych UE. Przyznał jednak, że nie rozmawiał jeszcze na temat opowiedzenia się za ratyfikacją z posłami swojego koła. Polityk zastrzegł jednak, że nie odda głosu bez zapoznania się z konkretami Krajowego Planu Odbudowy.
Kukiz podkreślił również, że chce, aby w Nowym Ładzie – planie PiS dotyczącym wyjścia z kryzysu po pandemii – znalazł się suplement z pakietem obywatelskim, który zawierałby deklaracje dotyczące m.in. powołania sędziów pokoju czy przyjęcia ustawy antykorupcyjnej.
Zgodnie z zapowiedzią, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.
W Zjednoczonej Prawicy nie ma zgody w sprawie ratyfikacji o zwiększeniu zwiększenia zasobów własnych UE. Sprzeciw zgłasza Solidarna Polska. Decyzji w tej sprawie nie podjęły jeszcze kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, a PSL uzależnia poparcie od przyjęcia pewnych warunków.
W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji niemal 60 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.
KPO to dokument będący podstawą do gospodarowania środkami z Funduszu Odbudowy, nie będzie on procedowany jako projekt ustawy. Jednak aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, to państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE.(PAP)
autor: Monika Zdziera