Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powołał Beatę Szydło w skład Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu na kadencję 2021-2025. „Ta społeczna funkcja jest dla mnie zaszczytem i wielkim obowiązkiem” – zapewniła we wtorek b. premier.
We wtorek na Twitterze Szydło podziękowała szefowi MKDNiS za włączenie jej do Rady Muzeum. „Dziękuję premierowi @PiotrGlinski za powołanie w skład Rady Muzeum przy @AuschwitzMuseum. Ta społeczna funkcja jest dla mnie, mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej, zaszczytem i wielkim obowiązkiem” – napisała.
Rada Muzeum jest ciałem opiniodawczym powołanym przez ministra kultury, w którym zasiadają przedstawiciele różnych środowisk. Sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez placówkę jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Opiniuje też roczny plan działalności i ocenia jego wykonanie. W poprzedniej kadencji Radzie przewodniczyła była wicedyrektor Muzeum Auschwitz Krystyna Oleksy.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autorka: Daria Porycka
One comment
( ˇ෴ˇ )
13 kwietnia, 2021 at 8:30 pm
No no, a po co ta Rada jeśli Cywiński udowadnia tam, że to Polacy ich mordowali a oni uciekli do obozu! Facet zaciera ślady polskiej obecności w tym obozie, zaciera ślady po Pileckim. Szydło coś z tym zrobi?
Jest jednak plus, ujrzymy tę panią w pełnej krasie, bez biało-czerwonej maski