W przypadku, kiedy nie są dostępne szczepionki przeciwko Covid-19, które nie budzą zastrzeżeń etycznych, „jest moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek, które wykorzystały linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym” – podkreśla Kongregacja Nauki Wiary.
W związku z tym, że w różnych krajach są już dostępne do dystrybucji i stosowania pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19, watykańska Kongregacja Nauki Wiary udzieliła wskazówek w tej kwestii w „Nocie Kongregacji Nauki Wiary na temat moralnej oceny stosowania niektórych szczepionek przeciw Covid-19” z 21.12.2020 roku – poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe Episkopatu Polski.
Kongregacja w wydanym dokumencie odnosi się do moralnych aspektów stosowania szczepionek przeciwko Covid-19, które opracowano na podstawie linii komórkowych z tkanek pobranych z dwóch płodów abortowanych.
Kongregacja podkreśla, że gdy nie są dostępne szczepionki przeciwko Covid-19, które nie budzą zastrzeżeń etycznych, „jest moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciwko Covid-19, które wykorzystały linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”.
Zwraca uwagę, że jest „godziwe moralnie używanie tego typu szczepionek, ze względu na szczególne warunki czyniące go takim”. Dodaje jednocześnie, że „nie może stanowić samej z siebie legitymizacji, również pośredniej, dla praktyki aborcji, i zakłada sprzeciw wobec tej praktyki ze strony tych, którzy te szczepienia stosują”.
Nota Kongregacji podkreśla, że „dozwolony użytek takich szczepionek nie zakłada i nie może zakładać w żaden sposób moralnej akceptacji dla użycia linii komórkowych pochodzących z abortowanych płodów”.
Kongregacja Nauki Wiary zauważa również, że szczepienie nie jest obowiązkiem moralnym i że z tego powodu powinno być dobrowolne.
W kwestii dopuszczalności tych szczepionek oraz zasadności ich stosowania, przygotowywane jest stanowisko Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, które zostanie opublikowane w bliskiej przyszłości. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
3 comments
jakub
21 grudnia, 2020 at 4:12 pm
wszystko jasne. róbta co chceta.
Paweł
21 grudnia, 2020 at 7:50 pm
Relatywizm, czy rozdwojenie jaźni? Niemoralne, ale dopuszczalne. Kongregacja Nauki NIEWIARY.
ppp
22 grudnia, 2020 at 6:27 pm
Po prostu POSOBOROWIE, „fałszerski kościół” mieniący się Kościołem Katolickim.