Kryzys wywołany przez pandemię postawił przedsiębiorców w sytuacji, która wymaga zmian w prowadzeniu biznesu, stosowania nowych narzędzi i modeli biznesowych, które często wymagają nowych kompetencji – mówił w środę wicepremier Jarosław Gowin otwierając Forum Przedsiębiorczości z okazji 20-lecia PARP.
Gowin zaznaczył, że wsparcie PARP w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju polskiej przedsiębiorczości. „PARP posiada szeroki wachlarz działań: wspiera MŚP od pierwszych chwil, oferując dofinansowanie dla startupów, przez intensywny rozwój, wspierając innowacje i działając proeksportowo, aż po rozwój kompetencji w firmach. Polskie firmy mogą skorzystać ze wsparcia ze środków funduszy europejskich, ale nie tylko. PARP prowadzi także działalność w zakresie organizacji targów i misji zagranicznych” – wymieniał minister rozwoju, pracy i technologii.
Przyznał, że kryzys wywołany przez pandemię postawił przedsiębiorców w sytuacji, która wymaga zmian w prowadzeniu biznesu i stosowania nowych modeli biznesowych, często wymagających nowych kompetencji. „Pandemia może zmienić na zawsze branże i rynki, na których funkcjonujecie. Takie wydarzenia mają za zadanie przedstawić nowe możliwości rozwoju, zainspirować dobrymi praktykami firm, które działają z sukcesem” – zwrócił się do uczestników forum.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak dodała, że PARP wykazał się szybkością działań w nadzwyczajnej sytuacji wywołanej przez pandemię. Podkreśliła, że od 20 lat Agencja wspiera polskich przedsiębiorców na wszystkich etapach rozwoju ich firm, korzystając przy tym ze środków krajowych i europejskich. Poinformowała, że do tej pory w ramach PARP podpisano umowy o dofinansowanie z funduszy unijnych na kwotę wsparcie prawie 45 mld zł. Podziękowała za dotychczasową współpracę między PARP a ministerstwem.
Podczas forum zaplanowano panele nt. m.in. innowacji, ekspansji na rynki zagraniczne i strategii działań w trudnych sytuacjach.(PAP)