Trudno rozmawiać o polityce migracyjnej bez kontekstów geopolitycznych, socjologicznych, gospodarczych, ale również historycznych. Polityka dotycząca migracji i migrantów będzie miała w społeczeństwie zrozumienie i akceptację tylko wówczas, gdy będzie uwzględniała kontekst historyczny. Polskie doświadczenia w tej kwestii są bardzo różne i dotyczą głównie migracji wymuszonych przez okoliczności polityczne: od Wielkiej Emigracji polskich romantyków, przez wygnanie Żydów z końca lat 60. ubiegłego wieku i liczną migrację kontestatorów komunizmu w okolicach Stanu Wojennego, aż do dwumilionowej migracji młodych ludzi po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Stąd obecność przedstawicieli think tanku Fundacji Będziem Polakami na Targach Książki Historycznej w Warszawie w dniach 28.11-2.12, gdzie m.in. promowaliśmy świeżo wydane książki z serii „Polska polityka migracyjna”.
Zainteresowanie tematem było ogromne. Na targi przychodzą nie tylko historycy, ale także naukowcy, dziennikarze, politycy. Dyskusje dotykające kwestii migracji dotyczyły głównie kontekstu wojny na Ukrainie i Polonii zamieszkałej głównie w Wielkiej Brytanii.
Dziękujemy za wszystkie rozmowy!
Think tank dotyczący polskiej polityki migracyjnej jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.