Dozymetr to przyrząd pomiarowy pozwalający określić wielkość promieniowania jonizującego. W jaki sposób sprawdza się w ratownictwie? Jakie są negatywne skutki promieniowania jonizującego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest dozymetr?
Dozymetr nazywany również licznikiem Geigera to przyrząd pomiarowy wynaleziony w 1928 roku przez Hansa Geigera oraz Waltera Müllera. Służy on do pomiaru wielkości promieniowania jonizującego, które występuje zarówno w sposób naturalny, jak i jest efektem działalności człowieka. Dozymetry to nie tylko specjalistyczne urządzenia badawcze wykorzystywane przez naukowców, ale również proste przyrządy pomiarowe, które może posiadać każdy. Przykładem może być urządzenie dostępne pod linkiem: https://www.srtech.pl/licznik-geigera. Dlaczego warto posiadać tego typu sprzęt? Przede wszystkim dlatego, że promieniowanie jonizujące jest szkodliwe, a nadmierna ekspozycja na nie może mieć naprawdę negatywne skutki.
Dozymetr w ratownictwie
Dozymetry to urządzenia, które sprawdzają się w różnych sytuacjach, a przykładem może być ratownictwo medyczne. W jaki sposób są wykorzystywane? Otóż, służą one do pomiaru promieniowania jonizującego, który przeprowadza się w sytuacji, gdy pojawiają się objawy mogące świadczyć o przyjęciu zbyt dużej dawki promieniowania. W efekcie możliwe jest podjęcie działań mających na celu jego neutralizację. Poza tym dozymetry wykorzystywane są przy przeprowadzaniu różnego rodzaju specjalistyczny badań, np. rentgenowskich. Pozwalają bowiem określić to, czy zajmujące się tym osoby nie są narażone na przyjęcie zbyt dużej dawki promieniowania, co mogłoby negatywnie odbić się na ich zdrowiu.
Szkody dla organizmu wywołane przez promieniowanie jonizujące
Promieniowanie jonizujące mimo iż jest nie tylko efektem działalności człowieka, ale występuje także w sposób naturalny w przyrodzie stanowi poważne zagrożenie dla organizmu ludzkiego. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie jonizujące przynosi w praktyce wiele szkód człowiekowi, a negatywne skutki promieniowania klasyfikuje się jako deterministyczne oraz stochastyczne. Pierwsze z nich definiowane są jako szkody w organizmie będące efektem przyjęcia zbyt wysokiej dawki promieniowania, a przykładem może być chociażby rumień, który pojawi się po przekroczeniu określonej dawki promieniowania. Jako skutki stochastyczne należy rozumieć objawy, które występują niezależnie od długości i wielkości ekspozycji na promieniowanie. Przykładem mogą być w tym przypadku nowotwory, które z reguły ujawniają się dopiero po wielu latach od poddania promieniowaniu jonizującemu. W tym miejscu należy podkreślić jednak to, że nie da się całkowicie uniknąć promieniowania jonizującego, ponieważ występuje ono w sposób naturalny. Istotne jest zatem to, by unikać nadmiernej ekspozycji, co wymaga badania poziomu promieniowania przy użyciu dozymetru.
Podsumowując należy stwierdzić, że dozymetr to urządzenie sprawdzające się w wielu sytuacjach, w tym także w ratownictwie. W związku z tym warto kupić przyrząd wysokiej jakości, co można zrobić korzystając z oferty dostępnej na https://www.srtech.pl.