Prezydent: W Chinach o bezpieczeństwie i gospodarce

Magdalena Targańska22 czerwca, 20245 min

Prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Chin. Najważniejsze elementy wizyty to sprawy bezpieczeństwa oraz kwestie gospodarcze, w tym wymiany handlowej. Prezydentowi towarzyszy Małżonka Agata Kornhauser–Duda.

W czasie pobytu w Chinach zaplanowane są spotkania m.in. z Przywódcą ChRL Xi Jinpingiem, a także z Premierem Li Qiangiem, udział Prezydenta w letnim Światowym Forum Ekonomicznym w Dalian oraz w polsko–chińskim forum gospodarczym w Szanghaju. W niedzielę w Ambasadzie RP w Pekinie odbędzie się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń osobom zasłużonym dla rozwoju współpracy bilateralnej.

Bardzo ważny będzie komponent polityczny. Mamy wojnę na Ukrainie, a także atak hybrydowy Białorusi na polską granicę, gdzie władze białoruskie od trzech lat cały czas pchają nam migrantów, wymuszając na nich próby nielegalnego przekraczania granicy – wskazywał Andrzej Duda podczas briefingu przed wylotem.

Zwrócił uwagę, że to się wiąże również z kwestiami ekonomicznymi, jeżeli chodzi o współpracę z Chinami, bo jedną z najważniejszych idei Chin jest tzw. idea pasa i szlaku czyli stworzenia szlaków komunikacyjnych, które drogą lądową umożliwiałyby dostarczanie chińskich towarów do Europy; jeden ze szlaków kolejowych biegnie przez Białoruś. Jak dodał, ten szlak, który idzie przez Białoruś, jest dzisiaj narażony na ograniczenia wynikające z tego ataku hybrydowego realizowanego przez władze białoruskie na polską granicę.

– Chiny mają relacje z Białorusią, to są tradycyjnie relacje przyjazne. Będę chciał przedstawić tę sytuację Przewodniczącemu Xi Jinpingowi. I powiedzieć z czym my się spotykamy – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że przedstawi całą sytuację bezpieczeństwa w naszej części Europy.

Ta wizyta ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa w Europie. Wiemy, że Chiny są mocarstwem, wiemy, że mają przyjazne relacje nie tylko z Białorusią, ale także z Rosją, a Rosja jest dzisiaj agresorem na Ukrainie. I o tym będę chciał z Przewodniczącym Xi Jinpingiem rozmawiać – akcentował.

– Nie jest żadną tajemnicą, że wpływy Chin, także wpływy na Rosję, są z całą pewnością ogromne. To, żeby przedstawić nasze spojrzenie na tę kwestię Przewodniczącemu Xi Jinpingowi, w moim przekonaniu ma znaczenie kluczowe – ocenił.

Andrzej Duda wskazując na element gospodarczy wizyty wyraził nadzieję na zwiększenie inwestycji chińskich w Polsce. – Chcemy uzyskać większe otwarcie chińskiego rynku, przede wszystkim na nasze produkty rolne. Podpiszemy kilka porozumień, a najważniejsze są trwające zabiegi, które mam nadzieję uwieńczymy sukcesem, jeśli chodzi o otwarcie rynku chińskiego na polski drób – mówił.

 

Źródło: prezent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Koszyk