Ryga. Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

Magdalena Targańska11 czerwca, 20243 min

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w spotkaniu Prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. Tematem rozmów będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, przygotowania do zbliżającego się Szczytu NATO w Waszyngtonie oraz prezydencka inicjatywa zwiększenia wydatków do 3 proc. PKB na obronność w państwach Sojuszu.

W stolicy Łotwy zebrali się dziś przywódcy krajów położonych na wschodniej granicy NATO: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. W spotkaniu weźmie udział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Za naszymi granicami toczy się w tej chwili wojna, a rosyjska agresja na Ukrainę trwa. Dziś wszyscy wspieramy broniącą się Ukrainę, obrońców Ukrainy. Wysyłamy wsparcie militarne, udzielamy pomocy humanitarnej i pomocy ludzkiej także uchodźcom z Ukrainy. Wszyscy jesteśmy zaangażowani – mówił Prezydent podczas spotkania z mediami przed rozpoczęciem Szczytu B9.

Dodał, że kluczową kwestią pozostaje budowa potencjału obronnego krajów wschodniej flanki NATO w celu zapewnienia bezpieczeństwa całego Sojuszu w dobie odradzającego się rosyjskiego imperializmu.

Prezydent przypomniał, że podczas pierwszego Szczytu B9, który odbył się w 2016 roku w Bukareszcie przywódcy państw Europy Środkowej domagali się ustanowienia wysuniętej obecności wojsk NATO na wschodniej flance. – To się stało faktem, to był wtedy nasz wspólny sukces – zauważył Andrzej Duda.

Polskiemu przywódcy towarzyszą: Szef BBN Jacek Siewiera oraz Szef BPM Mieszko Pawlak.

 

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Koszyk