– Pan Prezydent wyraźnie wskazywał i to nie od dzisiaj, nie od wczoraj, że Centralny Port Komunikacyjny to najważniejsza inwestycja prorozwojowa dla Polski i dla przyszłości Polski, jeśli chodzi o nasz rozwój cywilizacyjny. Zapowiedział, że tej inwestycji będzie pilnował, bo chciałby, aby została zrealizowana. Niestety, widać, że działania dzisiejszej koalicji zmierzają raczej ku wygaszaniu inwestycji pod nazwą CPK – mówił w telewizji wpolsce.pl Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.
Chodzi o ujawnione w ostatnich dniach informacje dotyczące rozbudowy warszawskiego lotniska Okęcie i przesunięcia terminu budowy lotniska w Baranowicach, gdzie miał powstać Centralny Port Komunikacyjny. Koncepcja CPK powstała kilkanaście lat temu, ale jej realizację rozpoczęto dopiero za rządów PiS.
W ocenie Prezydenta RP CPK to największe wyzwanie pierwszej połowy XXI w. Po zmianie władzy Andrzej Duda podkreślał, że Polska potrzebuje inwestycji rozwojowych takich, jak CPK i w tym celu m.in. zwołał Radę Gabinetową z Premierem Donaldem Tuskiem i ministrami rządu KO–Trzecia Droga–Nowa Lewica. Wskazał wówczas, że budowa CPK, jak modernizacja polskiej armii, budowa elektrowni atomowych oraz rozwój portów to dla rozwoju Polski kwestie fundamentalne.
– Szkoda, bo już sama nazwa wskazuje, jaki był zamysł autorów tej koncepcji – mówił Minister Ćwik, komentując ostatnie informacje w tej sprawie. – To miał być centralny port dla Polski, który otworzy nam nie tylko możliwości nowych lotniczych połączeń pasażerskich, ale stoją za tym również kwestie transportowe. Patrząc na wskaźniki, ilu w Europie w najbliższych latach przybędzie pasażerów w ruchu lotniczych, to Polska mogłaby stać się na tym rynku poważnym graczem i dużym beneficjentem tego wzrostu. Wydaje się, że obecnie rządząca ekipa chce wygasić ten pomysł, proponując jakąś protezę.
Minister zauważył, że stołeczne lotnisko nie rozwinie się na podobną skalę i „nie będzie stanowić nawet cząstki tego, czym miał być Centralny Port Komunikacyjny”. – Krwiobiegiem rozwoju gospodarczego jest infrastruktura drogowa, kolejowa i lotnicza. To stało u podstaw promowanej przez Prezydenta RP Inicjatywy Trójmorza. Do tego doszedł dodatkowy element związany z wojną na Ukrainie – kwestia szybkiego i sprawnego przemieszczania wojska i sprzętu wojskowego na wypadek konfliktu zbrojnego. My potrzebujemy tych połączeń – ocenił Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.
Źródło: prezydent.pl