Rada ds. Społecznych o rozwoju Centrów Usług Społecznych

Magdalena Targańska24 października, 20234 min

Centra Usług Społecznych mogą prowadzić działania proekologiczne w ramach społeczności lokalnej; inicjatywy dotyczą np. edukacji zdrowego stylu życia, odpowiedniego wykorzystania wody, segregacji śmieci czy tworzenia ogródków sąsiedzkich – powiedział dr hab. Marek Rymsza.

Przewodniczący Rady ds. Społecznych poinformował, że podczas poniedziałkowego posiedzenia rady dyskutowano o rozwoju Centrów Usług Społecznych (CUS).

– Rozmawialiśmy o działaniach, które są podjęte przez konkretne cztery centra usług społecznych: w Starachowicach, w Górnie, w Elblągu i w Wiązownej pod Warszawą. Te cztery CUS–y przystąpiły do międzynarodowego projektu, który jest realizowany w Polsce, we Włoszech, w Chorwacji i w Grecji. To jest projekt unijny związany z aktywizacją społeczności lokalnych wokół kwestii ekologicznej – powiedział dr hab. Rymsza.

Jak dodał, działalność CUS–ów skupia się na świadczeniu profesjonalnych usług społecznych, ale obejmuje także upowszechnianie wolontariatu, wsparcia sąsiedzkiego, grup samopomocowych i działań integrujących społeczność.

– Centra Usług Społecznych mogą prowadzić także działania proekologiczne w ramach społeczności lokalnej – podkreślił Doradca Prezydenta RP.

Jak wskazał, inicjatywy ekologiczne dotyczą m.in. poszanowania środowiska naturalnego. – To działania z zakresu edukacji zdrowego stylu życia, odpowiedniego wykorzystania wody, segregacji śmieci czy tworzenia ogródków sąsiedzkich. Te cztery CUS–y, które biorą udział w projekcie, opracowują właśnie katalog spraw, które można zrobić – powiedział dr hab. Rymsza.

Zaznaczył, że w spotkaniu wzięli udział także dyrektorzy innych CUS–ów, którzy mogli zapoznać się z tymi inicjatywami. – Ich reakcja była taka, że rzeczywiście jest to szansa rozwojowa dla społeczności lokalnej i dla samej jednostki. Ważne jest też, by w te kwestie ekologiczne wchodzić z własnymi pomysłami i kojarzyć je z rozwojem gospodarczym i społecznym, a także z wykorzystywaniem zasobów naturalnych, jakie się w gminie posiada – podkreślił.

Zdaniem Doradcy, kwestie ekologiczne mają potencjał do wpisania się w stałą działalność CUS–ów.(PAP)

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk