Od wtorku Szczyt NATO w Wilnie z udziałem Prezydenta RP

Magdalena Targańska11 lipca, 20234 min

Na szczycie NATO w Wilnie omawiane będą wszystkie istotne kwestie z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, m.in. sprawa wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. Chcemy też, aby Ukraina otrzymała klarowną perspektywę wstąpienia do NATO – powiedział Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z dziennikarzami przed wylotem na szczyt.

Wśród ważnych kwestii, które zgodnie z oczekiwaniem Polski mają zostać poruszone w przez przywódców, Prezydent wymienił m.in. wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu i przekształcenie batalionowych grup bojowych w brygadowe.

– Gdyby doszło do zagrożenia ze strony Rosji, każde państwo natowskie ma zadanie wskazać konkretne jednostki, które wtedy będą relokowane. W sumie ma to być 300 tys. żołnierzy, którzy zasilą wschodnią flankę, gdyby doszło do ataku – wyjaśnił Andrzej Duda.

Ponadto poinformował, że w Wilnie będzie podnoszona także kwestia rozbudowy rurociągów natowskich. – One kończą się w RFN, to są pozostałości tego, co zbudowano w okresie zimnej wojny. Chcielibyśmy, by – po ponad 20 latach naszej obecności w NATO – Sojusz podjął wreszcie decyzję, że sfinansuje ich rozbudowę tak, aby sięgnęły tutaj, na wschodnią flankę NATO – mówił Prezydent.

Pośród priorytetów, z jakimi polska delegacja udaje się na szczyt do Wilna, Andrzej Duda wymienił również sprawę akcesji Ukrainy do Sojuszu. – Jesteśmy gorącym orędownikiem przyjęcia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, choć doskonale rozumiemy uwarunkowania, które są w tej chwili. Chcemy, aby Ukraina otrzymała jak najwięcej gwarancji, a przede wszystkim by otrzymała klarowną perspektywę wstąpienia do NATO – powiedział Prezydent i podkreślił, że „Ukraina potrzebuje jasnego sygnału proceduralnego, że rzeczywiście zaczyna się do NATO zbliżać”.

Prezydent wskazał także potrzebę podjęcia na forum w Wilnie kwestii nowych zagrożeń płynących z Białorusi. Jak wyjaśnił, chodzi o zapowiedzi relokacji rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej na Białoruś oraz przeniesienia tam najemników Grupy Wagnera. Andrzej Duda ocenił, że „to jest ewidentna zmiana architektury bezpieczeństwa w naszej części Europy”.

Prezydent przypomniał również, że na Litwę został wysłany polski kontyngent, który będzie wzmacniał bezpieczeństwo szczytu.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty towarzyszą Małżonka Agata Kornhauser-Duda, a także Szef BPM Marcin Przydacz i Szef BBN Jacek Siewiera.

 

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk