Mentzen kontra Petru – debata w RMF FM

Karol Kwiatkowski21 czerwca, 20236 min

We wtorek w studiu RMF FM jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen oraz założyciel i były szef Nowoczesnej Ryszard Petru toczyli debatę na tematy gospodarcze. Dyskusja dotyczyła m.in. 500+, wieku emerytalnego, wynagrodzenia minimalnego czy podatku VAT. Kto w tej dyskusji okazał się większym liberałem i kto zaprezentował się jako lepszy obrońca interesów przedsiębiorców? Czy jako liberałowie przekonali, że chcą zadbać także o gorzej zarabiających?

Co zrobić z 500+?

Nie można podnosić 500+. Nie można waloryzować tej kwoty – stwierdził Sławomir Mentzen, bo, jak zauważył, z czasem inflacja zjada to świadczenie. Mamy bardzo niską demografię, współczynnik wynosi obecnie 1,26 i jest niższy, niż przed wprowadzeniem 500+. Program nie zdaje rezultatu – podkreślił.

Należy wprowadzić próg dochodowy, żeby tylko osoby niezamożne otrzymywały to świadczenie. Dzisiaj 25 proc. pieniędzy z 500+ trafia do 20 proc. najbogatszych Polaków – powiedział Ryszard Petru. Jego zdaniem, przy dochodach powyżej 2,5 tys. zł na osobę 500+ nie powinno przysługiwać.

Jaki wiek emerytalny powinien obowiązywać w Polsce?

Petru: Proponuję wiek emerytalny równy dla kobiet i mężczyzn. Możemy zacząć od 62 lat, ale potem bardzo mocne zachęty do tego, żeby ludzie dłużej pracowali. 500 zł wyższa emerytura za dodatkowy rok pracy. 

Mentzen: Nie należy ruszać wieku emertytalnego, natomiast trzeba zrobić wszystko, żeby Polacy trochę później przechodzili na emeryturę. Stąd moja propozycja, żeby emeryci byli traktowani tak jak studenci – żeby nie musieli płacić składek ZUS ani podatku dochodowego. 

Ile powinna wynosić płaca minimalna?

Płaca minimalna w Polsce rośnie strasznie szybko. Jeszcze w 2015 r. pobierało ją 1,3 mln Polaków, teraz 3 mln, w przyszłym roku 3,6 mln – zauważył Sławomir Mentzen. Jak dodał, doszło do zbyt dużego spłaszczenia wynagrodzeń w Polsce. Płaca minimalna powinna być zróżnicowana geograficznie, powiatowo. W Warszawie powinna być inna niż w Lipnie – stwierdził.

Ryszard Petru również opowiedział się za ustalaniem poziomu wynagrodzenia minimalnego dla poszczególnych powiatów. Jego zdaniem najniższe wynagrodzenie powinno być wyliczane jako 40 proc. średniej płacy z regionu.

Czy Polska powinna przystąpić do strefy euro?

Petru: Tak, powinna. Nie zarabiamy na różnicy kursowej i jest to strefa, która gwarantuje bezpieczeństwo. Pytanie, czy wolimy mieć Glapińskiego, jako gwaranta bezpieczeństwa, czy panią Lagarde (dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego – przyp. red.). Czy wolimy stabilność i niższą inflację – jak w strefie euro, czy wyższą, jak u nas.

Mentzen: Strefa euro nigdy nie była optymalną strefą walutową. Do niej należały co najwyżej Niemcy, kraje Beneluksu, czy Austria. Stąd problemy gospodarcze Włoch, Grecji, czy Hiszpanii. Włochy w latach 90. były na poziomie Niemiec. (…) Tak dla złotówki, nie dla Glapińskiego.

Cała debata: RMF FM

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk