Rządowe dopłaty do potańcówek. Prof. Kalinowski: Budżet nie jest z gumy

Budżet nie jest z gumy. Tym bardziej, że są to potańcówki w okresie od sierpnia do października, kiedy będzie w największym stopniu najgorętsza kampania wyborcza. Może to świadczyć, że nie jest to dobra wola, a tylko chęć przypodobania się pewnym grupom społecznym, przede wszystkim mieszkańcom wsi – powiedział prof. Sławomir Kalinowski, ekonomista z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

W niedzielę w radiu RMF24 ekspert skomentował Program Potańcówki Wiejskie, gdzie organizatorzy wiejskich zabaw będą mogli dostać nawet 10 tys. złotych bezzwrotnego publicznego dofinansowania.

Program Potańcówki Wiejskie to inicjatywa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, w której m.in. Koła Gospodyń Wiejskich czy Ochotnicze Straże Pożarne mogą się ubiegać o dofinansowanie na zabawy wiejskie. Maksymalna kwota takiego dofinansowania to 10 tys. złotych. Nabór wniosków rusza od 22 maja. Potańcówki trzeba będzie zorganizować od sierpnia do października 2023 roku – przypomina RMF FM.

Na pytanie dziennikarza o to, czy rządzący tymi działaniami mogą zdobyć poparcie na wsiach i w mniejszych miejscowościach, Kalinowski odpowiedział: Ja myślę, że tu jest kilka płaszczyzn zachęcania czy może właśnie dążenia do tego, żeby wieś poparła rządzących. Między innymi właśnie takie formy dawania środków pieniężnych, dosypywania pieniędzy, jakąś część osób przekona. Pytanie, czy to jest faktycznie ta grupa, która dotychczas nie głosowała na rządzącą partię. Podejrzewam, że to jest właśnie ta grupa, która dotychczas głosowała, ale niestety rządzący myślą tutaj bardzo krótkookresowo, tylko tu i teraz. Nie myślą w perspektywie długoterminowej i nie szukają rozwiązań strukturalnych, które są pewnie o wiele trudniejsze.

Prof. Sławomir Kalinowski zauważył, że wieś nie jest już rolnicza i partia musi szukać innych sposobów, by uzyskać wyborców na wsi:

PiS wie, że wieś nie jest rolnicza, że wieś jest już usługowa, produkcyjna. Mieszkańcy wsi tylko w dziesięciu procentach pracują w rolnictwie, więc wie, że każda inna pomoc, inne działanie, dosypanie pieniędzy może pomóc, by utrzymać poparcie na wsi. 

Cała rozmowa: RMF FM

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk