Premier: traktujemy sprawy ochrony zdrowia z najwyższą powagą i uwagą

Magdalena Targańska22 maja, 20235 min

Nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu to inwestycja w zdrowie wszystkich mieszkańców regionu. Pozwoli na leczenie onkologiczne, hematologiczne oraz chorób płuc w komfortowych warunkach, łącząc zakresy działalności trzech dolnośląskich szpitali. Inwestycja jest dofinansowania z budżeut państwa.

– Poprzez znaczące podniesienie finansowania służby zdrowia i finansowania właśnie takich projektów, jak Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, dolnośląskie centrum do walki z nowotworami – chcemy wygrać tę trudną wojnę z jednym z głównych, cichych i głośnych zarazem, zabójców we współczesnym świecie, również w Polsce – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Nowy dolnośląski szpital

Realizowana na dużą skalę inwestycja zapewni kompleksową opiekę nad pacjentami. Aktualnie podobne usługi realizują aż trzy różne instytucje: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych. Dzięki nowemu szpitalowi możliwe będzie leczenie z zakresu onkologii, hematologii i chorób płuc w jednym miejscu.

Na ponad 100 tys. m2 nowego szpitala będzie się mieściło m.in. 14 sal w bloku operacyjnym. To pozwoli wykonać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia. Plan budynku dostosowany jest do tzw. „ścieżki pacjenta”, czyli zakłada możliwość jak najszybszego dostania się do lekarza, laboratorium czy na oddział. Pierwsi pacjenci mają szansę trafić do placówki już w 2028 r.

To największe przedsięwzięcie w zdrowie Dolnoślązaków w historii regionu. Inwestycja łącznie pochłonie 1,055 mld zł, z czego 550 mln przeznaczyliśmy z budżetu państwa.

– To projekt, gdzie spotka się nauka z medycyną, nauka ze służbą zdrowia i gdzie najnowocześniejsze metody badawcze, połączone ze sprzętem klasy światowej, będą na pewno służyły dobrze Polakom. Będą służyły Polakom po to, aby móc we właściwy sposób odpowiedzieć na tę cywilizacyjną chorobę, która trapi wszystkich Polaków, która trapi po prostu Polskę – opisał inwestycję szef polskiego rządu.

– To centrum i cała Krajowa Sieć Onkologiczna, o której wcześniej mówiliśmy ma służyć Polakom i będzie dobrym uzupełnieniem całej naszej oferty medycznej – tej propozycji, która ma służyć Polakom w lepszej ochronie ich zdrowia – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Wspieranie rozwoju onkologii jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Kluczowe jest nie tylko podjęcie leczenia, ale także badania profilaktyczne – pamiętaj, by nie odkładać ich na później. Możesz skorzystać np. z programu Profilaktyka 40+.

Źródło: KPRM

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk