Sprawy, jakie warto wiedzieć przed kursem prawa jazdy

Magdalena Targańska18 kwietnia, 20237 min

Własne auto to marzenie wielu ludzi. Wybranie odpowiedniego samochodu i zakupienie go, to nie wszystko. Trzeba jeszcze oczywiście go ubezpieczyć i liczyć się z wydatkami dodatkowymi takimi jak koszty paliwa i przeglądów oraz ewentualnych napraw. Żeby móc korzystać z auta potrzebna jest jeszcze jedna, najważniejsza rzecz – prawo jazdy. Co trzeba wiedzieć przed kursem?

Kupno auta to nie wszystko – jakie jeszcze koszty musisz ponieść?

Marząc o kupnie własnego auta, skupiamy się przede wszystkim na cenie, jaką musimy ponieść za jego zakup. Mimo, że jest to zdecydowanie największy wydatek, to niestety to nie wszystko. Każdy użytkownik polskich dróg musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC, które należy odnawiać co roku. Jeśli chcesz rozszerzyć ochronę i otrzymać pomoc w razie, gdy poniesiesz szkody, zarówno w wyniku ruchu twojego auta, jak i innych użytkowników dróg, będziesz musiał wykupić dodatkową polisę – a mianowicie AC oraz NNW. Jeśli nie posiadasz jeszcze prawa jazdy, nie masz także zniżek za bezszkodową jazdę, dlatego cena za ubezpieczenie może być wysoka. Na koszt będzie miał wpływ wiek auta, jego silnika i przebieg, a także marka pojazdu. W zależności od ubezpieczalni, na cenę ubezpieczenia mogą mieć wpływ także inne czynniki. Za polisę ubezpieczeniową można zapłacić od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy. Jeśli chcesz obniżyć koszty związane z zakupem polisy, możesz skorzystać z porównywarki cen ubezpieczeń. Dzięki temu, w kilka chwil otrzymasz rzetelne zestawienie, co znacznie ułatwia podjęcie najkorzystniejszej decyzji. Nie musisz przepłacać, możesz nie tylko wybrać najtańszą opcję, lecz także dokonać wszelkich formalności bez wychodzenia z domu. Jest to zdecydowanie rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Oprócz ubezpieczenia samochodu dochodzą także koszty związane z rejestracją auta oraz coroczne przeglądy i ewentualne naprawy, które mogą być bardzo drogie.

Przegląd samochodu – co powinieneś wiedzieć?

Jeśli chcesz poruszać się samochodem po polskich drogach, musisz mieć nie tylko aktualną polisę OC, ale także przegląd auta. Większość samochodów ma obowiązek przejść badanie co roku, jeśli kupujesz nowe auto z salonu, możesz wykonywać je rzadziej. Są także inne wyjątkowe sytuacje, w przypadku których nie będzie konieczności wykonywania badania co roku. Możesz o nich przeczytać na stronie internetowej Nataniejuagenta.pl. W celu badania technicznego, musisz odwiedzić dowolną stację kontroli pojazdów. Podczas takiego, przeglądu fachowiec sprawdzi m.in.:

– układ hamulcowy oraz kierowniczy;

– podwozie i zawieszenie;

– stan opon;

– zużycie pasów bezpieczeństwa;

– światła.

Pracownik upewni się także czy posiadasz gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Po pozytywnym przejściu badania otrzymasz jego potwierdzenie w dokumentach. Za brak aktualnego przeglądu, grozi Ci mandat. Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji odnośnie tematu badanie techniczne pojazdu – kiedy trzeba zrobić?, możesz znaleźć je na stronie Najtaniejuagenta.pl.

Prawo jazdy – ile kosztuje kurs oraz egzaminy?

Każdy, kto zdecyduje się na kurs na prawo jazdy, musi wiedzieć, że oprócz opłaty za szkolenie, które w zależności od miasta w Polsce kosztuje ok. 3 tysięcy złotych, należy także liczyć się z opłatami za niezbędne badania lekarskie oraz potrzebne zdjęcia do dokumentu. Trzeba mieć także na uwadze koszty egzaminu państwowego. Jego zdanie jest warunkiem otrzymania uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Egzamin teoretyczny to koszt 50 złotych, natomiast praktycznego już 250 złotych. Jeśli nie uda się zdać egzaminu za pierwszym razem, należy ponieść ten koszt za każdym kolejnym razem. Osoby, które zaliczą oba egzaminy, będą musiały także zapłacić za wydanie dokumentu, którego koszt wynosi 100,50 złotych. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat kosztów związanych ze zdobyciem prawa jazdy, dodatkowe informacje zdobędziesz na stronie internetowej Najtaniejuagenta.pl (https://najtaniejuagenta.pl/ile-kosztuje-prawo-jazdy/).

 

Źródło informacji: Najtaniejuagenta

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk