Debata szefów banków centralnych w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Karol Kwiatkowski21 lutego, 20236 min

Jednym z ważniejszych wydarzeń drugiego dnia Światowego Kongresu Kopernikańskiego była debata prezesów banków centralnych pt. „Banki Centralne w czasach pandemii i wzrostu cen surowców energetycznych”, której przewodniczył prezes NBP prof. Adam Glapiński. Szefowie banków poruszali wiele ważnych tematów dotyczących konsekwencji pandemii, niestabilności gospodarczej wywołanej napaścią Rosji na Ukrainę oraz wynikających z nich konsekwencji w postaci kryzysu energetycznego oraz gwałtownego wzrostu inflacji.

Rosnąca inflacja, wysokie ceny energii

Głównym tematem debaty była wysoka inflacja, wokół której będą koncentrowały się zmiany w polityce gospodarczej w nadchodzących latach. Jest ona podstawowym wyzwaniem dla banków centralnych. Równie ważnym tematem debaty były zmiany w sektorze energetycznym. Kraje Unii Europejskiej będą w niedalekiej przyszłości dokonywać zmian strukturalnych w dostawach surowców. Będą także przechodzić zmiany związane z transformacją energetyczną.

Banki centralne wobec obecnych wyzwań

W trakcie debaty szefowie banków  centralnych zadeklarowali dalsze podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia inflacji.

Simonas Krėpšta członek zarządu Banku Litwy wskazywał na podjęte przez bank działania, które miały i dalej mają na celu ograniczenie inflacji. Podkreślił jednocześnie, że wskaźniki rynkowe pokazują, że bank prowadzi odpowiedną politykę monetarną.

Prezes NBP Adam Glapiński podkreślił, że wraz z inflacją w Polsce rosły również wynagrodzenia wskazując, że średnia płaca utrzymuje się na poziomie z 2021 roku.

Odbudowa Ukrainy

Europejska gospodarka od chwili wybuchu pandemii koronawirusa mierzy się z gwałtownymi zmianami oraz stoi przed kolejnymi wyzwaniami. Wybuch wojny w Ukrainie przyczynił się do wzrostu inflacji na świecie. Przyniósł również wiele pytań o odbudowę kraju dotkniętego wojną.

Dlatego wiele banków centralnych stoi przed wyborem między stabilnością, a  koniecznością realizacji swoich zadań. Narodowy Bank Ukrainy mierzy się z bardzo trudną sytuacją związaną z wojną. Inflacja utrzymuje się tam na poziomie 26 proc.

– Na Ukrainie udaje się utrzymywać stabilne ceny. Na początku wojny musieliśmy dostosować narzędzia, musieliśmy dostosować oczekiwania społeczeństwa i biznesu. Nikt nie przewidywał tego, co dzieje się obecnie w środkowej Europie – powiedział Sergiy Nikolaychuk wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy.

Profesor Glapiński podkreślił, że: – Narodowy Bank Ukrainy bez względu na okoliczności, działa doskonale. Otrzymują pomoc, ale sami też świetnie sobie radzą. Nikt nie przewidywał, że tak sprawnie bank będzie funkcjonował w czasie wojny. Podziwiamy was – dodał szef NBP.

Zdaniem uczestników debaty, powinno dojść do zamrożenia aktywów banku centralnego Rosji. Wojna wypowiedziana przez Rosję była przeciwko praworządności i Rosja powinna zapłacić za wyrządzone zniszczenia.

Ponadto w czasie debaty poruszono temat akcesji Rumunii i Bułgarii do strefy Euro.

W debacie wzięli udział:

  • David Marsh – Przewodniczący Official Monetary and Financial Institutions Forum,
  • prof. Adam Glapiński – Prezes Narodowego Banku Polskiego,
  • Martin Schlegel – Wiceprezes Narodowego Banku Szwajcarii,
  • Sergiy Nikolaychuk – Wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy,
  • Sandra Švaljek – Wiceprezes Narodowego Banku Chorwacji,
  • Simonas Krėpšta – Członek Zarządu Banku Litwy,
  • Iliya Lingorski – Członek Zarządu Narodowego Banku Bułgarii,
  • Cristian Popa – Członek Zarządu Narodowego Banku Rumunii.

Źródło: gov.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk