Ziobro: Skarga do TSUE to zaplanowany atak KE na polskie państwo

Karol Kwiatkowski15 lutego, 20234 min

– Konstytucja RP jest nadrzędnym prawem w Polsce, a Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa – podkreślił podczas konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Minister odniósł się do  decyzji Komisji Europejskiej o zaskarżeniu Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

Powodem wymierzonego w Polskę działania Komisji Europejskiej, według ministra, są orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które uznały pierwszeństwo polskiego prawa nad prawem traktatowym Unii Europejskiej.

– Komisja prowadzi zaplanowany atak na państwo polskie. Finalnie ma to doprowadzić do likwidacji polskiej suwerenności, polskiej państwowości. To próba realizacji koncepcji jednego, scentralizowanego państwa ze stolicą formalną w Brukseli, a rzeczywistą – w Berlinie – mówił minister Zbigniew Ziobro.

Jak zaznaczył, dzieje się to, przed czym Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie przestrzegało. Dodał, że nie można godzić się, aby pod wpływem kolejnej groźby i kolejnego szantażu „za srebrniki sprzedawać polską suwerenność”.

Minister wskazał też – zwracając się do Premiera i Prezydenta RP – do czego prowadzi polityka ustępstw wobec Unii Europejskiej. Efektem takiego postępowania władz naszego kraju jest eskalacja żądań i szantażu ze strony Komisji Europejskiej.

Zbigniew Ziobro zwracał także uwagę, że krótkoterminowym celem działań KE i polityki niemiecko-brukselskiej jest to, żeby w Polsce zmienić demokratyczny rząd i doprowadzić do przejęcia władzy przez Donalda Tuska.

– Dzisiejsza skarga Komisji Europejskiej to próba ustrojowego rozbioru Polski. Próba sprowadzenia naszego kraju do roli państwa, w którym liczą się tylko polecenia z Brukseli  – ocenił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Przypomniał, że sądy konstytucyjne wielu państw UE wydawały podobne orzeczenia jak te, które zapadły przed polskim Trybunałem. Tak było w przypadku Niemiec, Francji, Włoch, Rumunii, Czech, Hiszpanii, Danii, Belgii, Litwy czy Węgier.  Żaden z tych krajów nie uznaje prymatu prawa europejskiego nad własną konstytucją. Jednak tylko wobec Polski Komisja Europejska kieruje w analogicznej sytuacji skargę do TSUE.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk