Poprawa kondycji, utrzymanie właściwej wagi ciała to benefity płynące z biegania, jednak nie są to najważniejsze kwestie, jakie powinny przykuwać uwagę fanów tego sportu. Jeżeli regularnie trenujemy, powinniśmy odpowiednio o siebie zadbać, aby unikać wszelkich kontuzji. Czym się kierować przy wyborze butów do biegania?
Rodzaj stopy – czy tylko sam rozmiar się liczy?
Nie każda stopa jest taka sama, dlatego nie zawsze będą nam pasowały wszystkie dostępne modele butów. Na sam początek należy zwrócić uwagę, jak duży wpływ mają wymiary naszych stóp. Powinniśmy pamiętać, że odpowiednie w obuwiu biegowym odstęp dużego palca od czubka musi wynosić minimum 0,5 cm. Dzięki temu uchronimy się przed ewentualną utratą paznokcia czy powstawaniem pęcherzy. Ponadto nie będziemy nadmiernie kurczyć palców, a tym samym zapobiegniemy powstawaniu nienaturalnych ruchów.
Ważnym wyznacznikiem powinien być dla nas profil stopy. Możemy wyróżnić trzy takie rodzaje, czyli stopę neutralną, supinującą oraz pronującą. Zazwyczaj obuwie sportowe do biegania jest przystosowane do dwóch pierwszych profili. Nie wykorzystuje się w nich dodatkowych wzmocnień utrzymujących stopę w odpowiedniej pozycji. Natomiast pronatorzy powinni skupić się na szukaniu butów uwzględniających bonusową stabilizację stopy. Jest to konieczne ze względu na nadmierne przetaczanie się stopy do środka. Jeżeli nie dopasujemy dobrze obuwia, może to mieć wpływ na dalszy rozwój wad aparatu ruchu, co powoduje wzrost ryzyka wystąpienia kontuzji. Obuwie dostosowane do potrzeb Twoich stóp znajdziesz na stronie nbsklep.pl.
Amortyzacja – ochrona stawów i mięśni
Intensywny i regularny wysiłek fizyczny wiąże się z dużym przeciążeniem. Z tego powodu w trakcie biegania powinniśmy chronić nasze stawy, mięśnie oraz ścięgna przed skutkami nadmiernego obciążenia. W tym pomoże nam wybór buta z odpowiednią dla nas amortyzacją. Wśród czynników, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, jest nasza waga oraz podłoże, które najczęściej spotykamy na trasie treningowej. Innym kryterium będzie tzw. drop, który odnosi się do różnicy spadku wysokości między wysokością pięty i wysokości przodu noszonego obuwia biegowego. Jeżeli naturalnie wybijamy się w trakcie treningu z pięty, drop przyjmuje w odpowiednich dla nas modelach ok. 10-12mm wysokości. W przypadku, gdy biegamy ze śródstopia, powinien on mieścić się w granicach 6-8mm.
Komfort, bez którego nie ma przyjemności
Komfort noszenia to niezwykle istotna cecha każdego obuwia niezależnie, w jakiej sytuacji będziemy go używać. Bieganie jednak wiąże się z tak dużym wysiłkiem dla stóp, że wygoda jest warunkiem koniecznym. Z tego powodu przed ostatecznym zakupem warto przymierzyć wybrane modele i sprawdzić, czy nic nas nie uwiera. Dobrze dobrane buty to klucz do sukcesu oraz warunek, który pozwoli nam na uniknięcie wielu kontuzji. Propozycje komfortowego obuwia biegowego znajdziesz między innymi na stronie: https://nbsklep.pl/meskie/obuwie/biegowe