– Polska tradycja walki o niepodległość, jak żadna inna na świecie, bazuje na rodzinie, która nie tylko stanowi siłę w życiu codziennym, ale także w działalności publicznej. A fundamentalną rolę zawsze odgrywają kobiety – powiedział marszałek senior Antoni Macierewicz podczas konferencji „Rola kobiet w drodze do Niepodległości”.
Wydarzenie odbyło się w czwartek, 15 grudnia w sali im. Jacka Kuronia. Udział w nim również wzięli wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, zastępca szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, a także przedstawiciele organizacji społecznych, w tym Stowarzyszenia Kobiet Internowanych, Więzionych Represjonowanych w Stanie Wojennym i Stowarzyszenia Dla Polski.
– To wielki zaszczyt i ogromna przyjemność gościć w gmachu Sejmu kobiety, opozycjonistki, bohaterki, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, płacąc przy tym ogromną cenę. Właśnie te dziewczyny to sprawiły! Ich życie jest pięknym świadectwem i cennym drogowskazem, zwłaszcza dla młodego pokolenia – powiedziała Wicemarszałek Sejmu. – Konferencja odbywa się w czasie, gdy za naszą wschodnią granicą trwa brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Kobiety są gwałcone i mordowane. Giną też kobiety-żołnierze – przypomniała Małgorzata Gosiewska. Jednocześnie podziękowała kobietom ze Stowarzyszenia Kobiet Internowanych, Więzionych Represjonowanych w Stanie Wojennym za wyjście z inicjatywą konferencji i złożenie świadectwa.
Antoni Macierewicz podkreślał konieczność przywracania pamięci o roli kobiet podczas dążeń niepodległościowych i rozpowszechniania jej w przestrzeni publicznej. – Nie ma słów podziękowania, które odpowiadałyby waszemu wysiłkowi, odwadze i determinacji. Przy całej zasłudze mężczyzn, to na kobiety spadały największe obciążenia – prowadząc walkę o niepodległość dbałyście jednocześnie o dzieci i mężów – zwrócił się do przedstawicielek Stowarzyszenia Kobiet Internowanych, Więzionych Represjonowanych w Stanie Wojennym.
W pierwszej części konferencji Jan Annusewicz z Archiwum Akt Nowych w Warszawie przedstawił prelekcję pt. „Źródła do historii walk kobiet o niepodległość Polski w zasobie Archiwum Akt Nowych”, a dr Marta Marcinkiewicz z oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie zaprezentowała referat pt. „Niedocenione. Rola i miejsce kobiet w Solidarności”.
Następnie występowały przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Internowanych, Więzionych i Represjonowanych w Stanie Wojennym, które przedstawiły swoje historie. Natomiast na nagraniu o wojennych doświadczeniach opowiedziały również dwie ukraińskie żołnierki, z grupy 20 kobiet jeńców, które przebywały w Lądku Zdroju na tygodniowym pobycie rehabilitacyjnym zorganizowanym przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.