Niemcy chcą ułatwić otrzymanie obywatelstwa

Karol Kwiatkowski1 grudnia, 20224 min

–  Kto w Niemczech chce zostać na stałe i tu pracować, powinien mieć również prawo wyborcze, wybierać i być wybieranym. Ten ma prawo być częścią naszego społeczeństwa, z wszystkimi prawami i obowiązkami, które są z tym związane –  zapowiedział kanclerz Olaf Scholz na konferencji „Niemcy, kraj imigracji. Dialog udziału i szacunku”.

Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser chce ułatwić drogę do uzyskania niemieckiego obywatelstwa. Cudzoziemiec z prawem pobytu w Niemczech ma mieć prawo do złożenia wniosku o obywatelstwo już po pięciu latach, a nie – po ośmiu, jak dotąd: –  A ci, którzy udowodnią wyjątkową integrację, mogą złożyć wniosek już po trzech latach – cudzoziemcy, którzy świetnie opanowali język niemiecki, osiągają wybitne sukcesy w szkole i w pracy i angażują się społecznie. Osiągnięcia powinny się opłacać”.

Test wiedzy obywatelskiej miałby nie obowiązywać w przyszłości osób powyżej 67. roku życia.

Nowi obywatele nie będą musieli zrzekać się dotychczasowego obywatelstwa. – Nigdy nie rozumiałem, dlaczego tego żądamy – powiedział Scholz. Dotąd możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa była w Niemczech wyjątkiem. Podwójne obywatelstwo mogli zachować m.in. obywatele krajów unijnych, Norwegii czy Szwajcarii. Projekt ten krytykuje opozycyjna CDU/CSU, która ostrzega przed „utratą wartości” niemieckiego obywatelstwa. Zaskoczeniem jest krytyka z niektórych kręgów koalicyjnej partii FDP, która w umowie koalicyjnej zgodziła się na zmiany.

Ułatwienia w otrzymaniu obywatelstwa oraz szereg innych udogodnień dla imigrantów spowodowane jest kryzysem na rynku pracy w Niemczech. Brakuje coraz więcej pracowników wyspecjalizowanych i niewyspecjalizowanych, zwłaszcza w branżach technicznych, rzemieślniczych, gastronomii, logistyce, opiece nad dziećmi czy opiece medycznej. Kiedy wiek emerytalny osiągnie pokolenie wyżu demograficznego, sytuacja się jeszcze bardziej zaostrzy. – Dla wielu przedsiębiorstw brak wyspecjalizowanych pracowników to kwestia egzystencjalna, zwłaszcza w obliczu cyfryzacji i ochrony klimatu – ostrzegł Hubertus Heil, niemiecki minister pracy podczas specjalnego szczytu rządu poświęconego wykwalifikowanym pracownikom.

Źródło: dw.com

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk