Finałowe przesłuchania podzielono na dwa dni. W piątek zaprezentowała się również Japonka Shio Okui, a sobotę wystąpią pozostali finaliści – Hiszpan Pedro Lopez Salas i Ukrainiec Danylo Saienko.
Zgodnie z regulaminem Konkursu Paderewskiego, w finale pianiści zobowiązani są do wykonania jednego z koncertów fortepianowych ze wskazanej przez organizatorów listy, na której znalazły się kompozycje: Ignacego Jana Paderewskiego, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Franza Liszta, Johannesa Brahmsa i Karola Szymanowskiego.
Pawlak wybrał Koncert nr 4 G-dur op. 58 Beethovena, a Krzyżowski – Symphonie concertante nr 4 op. 60 Szymanowskiego.
W finale uczestnikom towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej im. Paderewskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.
Grę uczestników konkursu ocenia w składzie: Rafał Blechacz, Dang Thai Son (Wietnam), Stanislav Ioudenitch (Stany Zjednoczone), Vanessa Latarche (Wielka Brytania), Nikita Mndoyants (Francja), Alberto Nose (Włochy), Noriko Ogawa (Japonia) i Alicja Paleta-Bugaj. Ze względu stan zdrowia w pracach jury nie mógł wziąć udziału dyrektor artystyczny konkursu Piotr Paleczny.
Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. euro, za drugie miejsce nagroda wyniesie 15 tys. euro, a za trzecie – 7 tys. Przyznane zostaną również dwa wyróżnienia po 2,5 tys. euro. Na pianistów czekają też liczne nagrody specjalne i pozaregulaminowe.
Koncert laureatów odbędzie się niedzielę w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej, a poniedziałek odbędzie się koncert zdobywców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w Filharmonii Narodowej. (PAP)
Autor: Jerzy Rausz