Minister Niedzielski: wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć

Magdalena Targańska7 listopada, 202214 min

Wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć do poziomu 7 proc. PKB w roku 2027 – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ze względu na postępujące starzenie się społeczeństwa priorytetową specjalizacją stała się geriatra.

W poniedziałek w Warszawie odbywa się VIII Sesja Sprawozdawczo-Wyborcza Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Wziął w niej udział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Minister mówił, że polskie społeczeństwo się starzeje. „Będziemy mieli w roku 2050 odsetek osób w wieku powyżej 60. roku życia wynoszący 40 proc.” – zaznaczył. Dodał, że będzie to ok. 14 mln osób. Poinformował, że blisko 70 proc. ludności w wieku powyżej 60 lat jest dotknięte wielochorobowością. Dlatego – jak mówił – uznano geriatrię za priorytetową specjalizację.

Niedzielski ocenił, że w kolejnych latach będzie rosło zapotrzebowanie na usługi medyczne i leki. Dlatego – jak zapewnił – wydatki rządu na zdrowie będą rosnąć.

„One będą rosnąć do poziomu 7 proc. PKB w roku 2027 i mówimy tutaj o minimalnym poziomie” – przekazał. Zaznaczył, że obecnie ten poziom wydatków przekracza 6 proc. PKB, a 2015 r. – wynosił 4,5 proc. PKB.

Niedzielski powiedział, że rząd stara się też zapewnić odpowiednią liczbę personelu medycznego. Podkreślił, że dano gwarancję medykom, „że będą zarabiali uczciwe pieniądze”. Przypomniał o wprowadzeniu rozwiązań ustawowych dotyczących minimalnego wynagrodzenia dla zawodów medycznych, co gwarantuje, że wynagrodzenia będą rosły w tempie wynagrodzeń w gospodarce. Zwrócił też uwagę na postępujące starzenie się personelu medycznego. Rozwiązaniem ma być inwestowanie w nowe kadry. Szef MZ powiedział, że w tym roku akademickim na pierwszy rok studiów lekarskich przyjęto ponad 10 tys. studentów.

Niedzielski mówił też o tym, że polskie kadry medyczne wzmacniają lekarze z zagranicy. Poinformował o podpisaniu w ubiegłym tygodniu trzytysięcznego wniosku o prowadzenie praktyki w Polsce. Najwięcej wniosków pochodziło z Ukrainy i z Białorusi. (PAP)

autorzy: Szymon Zdziebłowski, Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • Paweł Kopeć

    8 listopada, 2022 at 12:27 pm

    No i to jest błąd.
    Nie lepiej oszczędzać?!
    Racjonalizować?!
    Myśleć?!
    Jeszcze więcej płacić tak w ciemno, z góry i za nic?!
    Prywatyzacja!
    I tak wszyscy leczą się prywatnie, nawet bezrobotni, jakich w Polsce podobno nie ma, bo są na zasiłkach mopsach, rentach, zusach, chorobowych, w szarej strefie etc.

Leave a Reply

Koszyk