„Pan z Chobielina”. Od antykomunisty do prorosyjskiego polityka – zobacz cały film

Karol Kwiatkowski24 października, 202216 min

Na antenie TVP Info zaprezentowano materiał filmowy red. Marcina Tulickiego pt. „Pan z Chobielina”. Kim jest Radosław Sikorski? I jaką prowadził i prowadzi politykę wobec Rosji? Czy film odpowiada na takie pytania?

Korespondent wojenny, świadek wojny w Afganistanie, zadeklarowany antykomunista – tak najkrócej można byłoby scharakteryzować Radosława Sikorskiego, patrząc na początek jego kariery politycznej. Wolta miała miejsce w 2007 roku. – Obraził się na PiS – uważa Witold Waszczykowski. – Doszedł do wniosku, że szybciej zrobi karierę w obozie przeciwnym – dodaje Przemysław Żurawski vel Grajewski i dodaje, że bez przeorientowania się na Niemcy i Rosję tej europejskiej kariery zrobić nie mógł. Stał się więc politykiem prokremlowskim — czytamy w opisie do filmu.

Korespondent wojenny, świadek wojny w Afganistanie, zdeklarowany antykomunista – tak najkrócej można scharakteryzować Radosława Sikorskiego, patrząc na początek jego kariery politycznej. Wolta miała miejsce w 2007 r.

Jako szef MON w rządzie PiS był nawet… przeciwnikiem gazociągu Nord Stream.

– Polska jest szczególnie wrażliwa na punkcie korytarzy i porozumień ponad naszymi głowami. To była tradycja Locarno, to jest tradycja paktu Ribbentrop-Mołotow. Nie chcemy powtórki – mówił Sikorski podczas szczytu UE w Brukseli w 2006 roku.

„W latach 2007-08 doszło do istotnej przemiany. Wielu nurtuje pytanie: dlaczego?” – pyta autor filmu Marcin Tulicki.

– Motywacją Sikorskiego była chęć zrobienia kariery międzynarodowej w strukturach unijnych, które są zdominowane przez Niemcy i Francję. Skoro ten kraj chciał porozumienia z Rosją, to Sikorski doszedł do wniosku, że trzeba się w taką narrację wpisać – uważa prof. Żurawski vel Grajewski.

Przełomem było zachowanie ówczesnego szefa MON podczas likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

– Wtedy Sikorski z jednej strony cały czas przedstawiał się jako przeciwnik WSI i zwolennik ich likwidacji, ale wiemy też z relacji tych, którzy pracowali nad raportem, że jego działania były zupełnie inne – dodaje Gójska.

Z filmu „Pan z Chobielina” dowiadujemy się, że WSI inwigilowało Sikorskiego na początku lat 90. Z jakim skutkiem? Tego nie wiadomo.

Później jako szef MON stał na czele resortu, który odpowiadał za likwidację służb wywodzących się z Moskwy.

– W czasie procesu likwidacji WSI był tym, który opóźniał pracę komisji i dążył do modernizacji WSI. Chciał stworzyć tylko pewien spektakl. Jednych funkcjonariuszy WSI zastąpić innymi, może nieco zmienić szyld, ale zostawić istotę służb – opowiada Gójska.

5 lutego 2007 roku Sikorski odszedł z MON. – Został zdymisjonowany za dziwne zakochiwanie, kontakty z gen. Dukaczewskim. Obraził się na PiS i przeszedł do PO – wspomina Waszczykowski.

Jakie były przyczyny wolty Sikorskiego? Prof. Żurawski vel Grajewski nie ma wątpliwości. – Doszedł do wniosku, że szybciej zrobi karierę w obozie przeciwnym. Szybko się przemodelował – mówi jego były współpracownik.

Film „Pan z Chobielina” ukazuje kolejne lata kariery Sikorskiego w rządzie PO-PSL, które charakteryzowało promoskiewskie nastawienie mimo kolejnych agresji Rosji – czy to wobec Czeczenii, Gruzji czy w końcu wobec Ukrainy. W ten sposób wpisywał się berliński scenariusz współpracy z Rosją, której w publicznym wystąpieniu Sikorski wręcz zaproponował dołączenie do NATO.

Osobny rozdział stanowi postępowanie Radosława Sikorskiego w obliczu katastrofy smoleńskiej.

ZOBACZ CAŁY FILM „Pan z Chobielina” tutaj

Źródło: TVP Info

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Dr. Pavl Kopetzky

    24 października, 2022 at 2:07 pm

    Istotne jest co innego, tytuł tego dokumentu powinien był brzmieć bardziej, choćby: „Dureń i cham jako mąż swej „amerykańskiej” żony. Tow. RS. Rzecz o degradacji intelektualnej, moralnej i każdej„.
    Literacki i wymyślony, przedwojenny karierowicz państwowy Nikodem Dyzma TD Mostowicza przewraca się w grobie, ponieważ ktoś nie dorasta mu do pięt, natomiast bardzo chciałby, nie może a nawet nie umie, pomimo wielu starań.

Leave a Reply

Koszyk