Praca w Warszawie – sytuacja na rynku i perspektywy zatrudnienia

Karol Kwiatkowski28 lipca, 20226 min

Praca w Warszawie przyciąga do stolicy mieszkańców całej Polski. Także osoby z zagranicy chętnie przyjeżdżają do Warszawy i zostają tu na dłużej ze względu na perspektywy zawodowe. Jaka praca w Warszawie jest dostępna dla mieszkańców i przyjezdnych?

Sytuacja na warszawskim rynku pracy

Przeciętne miesięczne zatrudnienie w Warszawie utrzymuje się na wysokim poziomie. Wynosi już ponad milion. W maju 2022 zatrudnienie wyniosło 1114,0 tys. osób. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie stanowi jednocześnie jeden z najniższych wyników w Polsce. W maju 2022 roku wyniosła zaledwie 1,8%. Przeglądając portal pracy GoWork, widać jak wiele firm poszukuje w mieście pracowników różnych branż. Zatrudnieniu w Warszawie sprzyja dobra sytuacja gospodarcza i możliwości prowadzenia firm. Warszawa wciąż pozostaje centrum gospodarczym Polski. Pod koniec grudnia 2021 roku w Warszawie było zarejestrowanych (rejestr REGON) 499 070 podmiotów gospodarki narodowej.

Grafika 1. Firmy działające w Warszawie – stan na 31 maja 2022 r.

gowork.pl - Grafika 1

Najwięcej firm znajduje się w Śródmieściu, Mokotowie, Woli, Pradze Południe, a także na Ursynowie. To właśnie w tych dzielnicach praca w Warszawie jest otwarta na wielu kandydatów. Najmniej korzystne są takie dzielnice jak Rembertów, Ursus, Wesoła czy Praga-Północ. Znajduje się tam stosunkowo niewiele podmiotów gospodarki. Choć w połowie 2021 roku można było zaobserwować znaczny spadek nowo zarejestrowanych podmiotów, to obecnie sytuacja się normuje i firm, a tym samym miejsc pracy zaczyna przybywać.

Rynek pracy w Warszawie a możliwości zawodowe

Firmy obejmują działalność profesjonalną, naukową i techniczną. Wiele zajmuje się także handlem, naprawą pojazdów samochodowych. Stolica znana jest z zatrudnienia w informacji i komunikacji. Wysokie zarobki otrzymują tu pracownicy branży IT. W mieście rozwija się branża hotelarska i gastronomiczna. Przejeżdżając przez Warszawę, można zobaczyć także, jak wiele budynków jest w trakcie budowy. Do tego potrzebni są pracownicy fizyczni. W samej Warszawie mało jest natomiast firm przemysłowych, transportowych i magazynowych. Większość podmiotów w Warszawie to tzw. mikroprzedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 9 osób. Są tu także prawdziwi giganci zatrudniający po kilka tysięcy osób, np. LOT czy sam Uniwersytet Warszawski.

Grafika 2. Sytuacja na rynku pracy w Warszawie – stan na 31 maja 2022 r.

gowork.pl - Grafika 2

Warszawa to także miasto gwarantujące jedne z lepszych zarobków w kraju. Przeciętne wynagrodzenie w Warszawie w maju 2022 roku wyniosło 7822,93 zł.

Jaka praca w Warszawie czeka na przyjezdnych?

Prognozy Barometru Zawodów na rok 2022 pokazują, że mimo wielu napływających do miasta pracowników Warszawa wciąż ma problem z deficytem osób chętnych do pracy na niektórych stanowiskach. Najgorsza sytuacja ma dotyczyć w szczególności listonoszy, kurierów, magazynierów, maszynistów, pracowników fizycznych produkcji, także sprzątaczek i pokojowych, zaopatrzeniowców, dostawców i pracowników służb mundurowych, nauczycieli.

Źródło informacji: gowork.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk