Podczas rozmowy w TVN 24 Schreiber poinformował, że w piątek projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów zakładający pomoc dla kredytobiorców został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. „To jest pomoc dla tych, którzy są w bardzo trudnej sytuacji: ktoś stracił pracę – przynajmniej jedna osoba w gospodarstwie domowym, bądź koszty kredytu wykraczają ponad 50 procent dochodu” – mówił.
„Jest oczekiwania pana premiera, aby we wtorek ten projekt stanął na Radzie Ministrów” – przekazał minister w KPRM.
Premier, przedstawiając ostatnio plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne, zapowiedział, że pomoc ta ma składać się z czterech punktów: trzymiesięcznych „wakacji kredytowych”; pomocy dla kredytobiorców z przejściowymi problemami; wprowadzenia nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, a także wzmocnienia odporności całego sektora bankowego. Od 2023 r. banki zamiast WIBOR-u miałyby – jak mówił premier – stosować transparentny, bardziej korzystny dla kredytobiorców, wskaźnik oprocentowania kredytów.
RPP w czwartek zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc. To ósma podwyżka stóp z rzędu. (PAP)
autor: Grzegorz Bruszewski