Na piątkowej konferencji prasowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu szef MZ pytany był, ilu obywateli Ukrainy rozpoczęło już pracę w sektorze służby zdrowia w Polsce.
Jak podkreślił, właśnie zostały uproszczone procedury, które mają na celu umożliwienie lekarzom, pielęgniarkom oraz osobom o innym wykształceniu medycznym podjęcia pracy w Polsce. „Mniej więcej od roku mamy nieco uproszczoną procedurę, związaną oczywiście z covidem, teraz ta procedura jeszcze bardziej została uproszczona i w tej chwili, według najnowszych danych, mamy blisko 1400 lekarzy spoza Polski, z czego ponad 700 jest z Ukrainy” – przekazał minister.
W jego ocenie, jest to realne wsparcie polskiego systemu zdrowia. „Oczywiście jesteśmy otwarci, mamy stronę internetową w języku ukraińskim, rozsyłaliśmy też SMS-y, zapraszamy wszystkich lekarzy z Ukrainy do tego, żeby bardzo szybko uzyskać pozwolenie czy prawo wykonywania zawodu, które jest wydawane przez ministra” – powiedział.
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz dodał, że od 24 lutego, czyli od momentu agresji Rosji na Ukrainę ministerstwo zdrowia wydało już ponad 60 decyzji dla lekarzy z Ukrainy.
Szef MZ podkreślił też, że ministerstwo cały czas monitoruje, w jakim stopniu pacjenci pochodzący z Ukrainy obciążają system opieki zdrowotnej. „NFZ prowadzi ten monitoring i co najmniej dwa razy w tygodniu weryfikujemy dane. W tej chwili w szpitalach w Polsce przebywa około 2 tys. Ukraińców, z czego ponad połowa to są dzieci i ta sytuacja, z punktu widzenia działania systemu, nie stanowi na razie problemu, nie widać takiego napływu pacjentów do systemu opieki zdrowotnej” – stwierdził Niedzielski. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska