„Prezydent będzie chciał omówić z głównymi siłami politycznymi obecną sytuację, współpracę sojuszniczą, zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa oraz wsparcie dla Ukrainy” – przekazał Soloch PAP. Dodał, że „zaproszenia trafiły już do członków Rady”.
Sytuacja na Ukrainie w związku ze zbrojną napaścią była omawiana w poniedziałek na kolejnej naradzie prezydenta z ministrami, najwyższymi dowódcami wojska i przedstawicielami innych służb. Duda odbył później rozmowy telefoniczne z przywódcami kilku państw europejskich, wziął udział w telekonferencji, którą zwołał prezydent USA Joe Biden.
We wtorek w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego prezydent ma się spotkać z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowy sekretarza w Polsce mają dotyczyć m.in. rozmieszczenia na wschodniej flance sojuszniczych sił bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), zwanych szpicą NATO, a także obrony powietrznej.
Ostatnio Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się pod koniec stycznia. Omawiano wtedy groźbę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
RBN jest organem doradczym prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef BBN, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.
O zwołanie RBN wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę apelowała do prezydenta w ubiegły czwartek Lewica. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził oczekiwanie, że Rada będzie się zbierała co najmniej raz w tygodniu. (PAP)
autor: Jakub Borowski