Tysiące pracowników miejskich w Nowym Jorku może stracić pracę za odmowę szczepień

Karol Kwiatkowski13 lutego, 20224 min

Do piątku wieczór co najmniej trzy tysiące nowojorskich pracowników miejskich mogło stracić pracę. Warunkim dalszego zatrudnienie jest udokumentowanie, że zostali w pełni zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Lokalne władze wystosowały im takie ultimatum w październiku.

Przed dwoma tygodniami administracja nowego burmistrza Erica Adamsa ostrzegła ich, by zastosowali się do tych zarządzeń. 3 tysiące to mniej niż 1 proc. całej siły roboczej miasta.

Według danych dostarczonych przez ratusz, miasto otrzymało 13 044 wnioski o zwolnienie ze szczepień na tle religijnym i medycznym, z czego dotąd 54 proc. zostało rozpatrzonych. 2118 petycji zatwierdzono, a 4912 odrzucono, reszta jest wciąż rozpatrywana” – podał w piątek portal „Gothamist”.

Portal zwrócił uwagę na możliwość, zwolnienia większej liczby pracowników, jeśli ich podania zostaną odrzucone, a oni sami nadal będą odmawiać przyjęcia szczepionki. Do 3000 pracowników, którzy stracą pracę w piątek zaliczono tych, którzy odmówili ubiegania się o zwolnienia ze szczepień lub którym ich wniosek odmówiono.

„Nie chodzi o wypowiedzenie, chodzi o szczepienia. (…) Chcemy, aby ludzie byli zaszczepieni. Nie chcę widzieć, znowu zamkniętego miasta” – argumentował burmistrz, dodając, że nie będzie stosował podwójnych standardów.

Rzecznik Adamsa zapewnił, że zdaniem władz miejskich zwolnienia nie spowodują większych zakłóceń w pracy.

Przed upływem piątkowego terminu kilka związków zawodowych złożyło pozew w sądzie na Manhattanie kwestionując zasadność wypowiedzenia pracy. Reprezentują m.in. nauczycieli, policjantów, pracowników sanitarnych i strażaków.

Jak podał „Gothamist” szef związku zawodowego strażaków, Andrew Ansbro wzywał tych, którzy nie zostali zaszczepieni, by to uczynili. Uzzanował zarazem decyzję strażaków, którzy nadal zdecydowanie odmawiają szczepień.

„Do tych z moich członków, którym grozi wypowiedzenie, muszę powiedzieć, że jestem z was dumny, że wytrzymaliście, ale wciąż zachęcam was do zaszczepienia się, zanim będzie za późno. Mam nadzieję, że decyzja, którą podejmiecie na dłuższą metę będzie właściwą dla was i waszych rodzin” – powiedział Ansbro.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk