Maski podobno zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa, choć wiele badań i zdrowy rozsądek temu przeczy. A jakie są efekty uboczne ich noszenia ogółem? Portal Wprost Zdrowie odnotował ich aż dziewięć. Warto je przypomnieć, bo bardzo możliwy jest ich powrót w noszeniu na zewnątrz, a cały czas obowiązuje nakaz noszenie wewnątrz pomieszczeń.
Może popsuć twój wzrok
Noszenie maski na twarz powoduje, że wydychane powietrze dostaje się do oczu. Powoduje to uczucie dyskomfortu i impuls prowadzący do dotknięcia oczu. Jeśli ręce są zanieczyszczone, sam możesz się zarazić.
Może być niewygodna
Odpowiednie dopasowanie zaczyna się od użycia odpowiedniego materiału. Uważa się, że materiał bawełniany ma lepszą wentylację i wychwytuje mniej wilgoci gromadzącej się podczas oddychania i pocenia się.
Może ograniczyć przepływ powietrza
Maski na twarz utrudniają oddychanie. Dla osób z POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc, która powoduje zmniejszenie przepływu powietrza) maski na twarz są w rzeczywistości nie do noszenia, ponieważ pogarszają ich duszność. Ponadto część wydychanego wcześniej dwutlenku węgla jest wdychana przy każdym cyklu oddechowym Te dwa zjawiska zwiększają częstotliwość i głębokość oddechu, a zatem zwiększają ilość wdychanego i wydychanego powietrza.
Może powodować zaparowanie okularów
Kiedy wydychasz ciepłe powietrze bez maski, rozprasza się ono w atmosferze. Kiedy robisz to w masce, ma tendencję do docierania prosto do twoich okularów i zamglenie ich.
Może zmusić cię do przypadkowego zbliżenia się do kogoś podczas rozmowy
Jakość i głośność mowy między dwojgiem ludzi noszących maski jest znacznie utrudniona i mogą oni nieświadomie zbliżyć się do siebie.
Może wspierać fałszywe poczucie bezpieczeństwa
Nie myśl o swojej masce jako o osłonie Batmana – czy jakiejś kuloodpornej osłonie, która ochroni cię przed koronawirusem.
Może rozprzestrzeniać wirusa, jeśli nie jest często prana
Chodzenie z brudną maseczką na twarzy nie robi dla ciebie ani nikogo innego przysługi.
Mogą wyrządzić krzywdę dzieciom poniżej 2. roku życia i osobom niepełnosprawnym
Maseczki nie powinny być nakładane na małe dzieci w wieku poniżej 2 lat, a także na osoby, które mają problemy z oddychaniem lub są nieprzytomne, bezwładne lub w inny sposób nie mogą zdjąć maski bez pomocy.
Mogą powodować podrażnienia skóry
Jeśli masz suchą skórę, najlepiej nałożyć krem nawilżający przed założeniem maseczki. Pomoże to zapobiec podrażnieniom skóry w miejscach, w których maska dotyka twarzy.
Źródło: Wprost Zdrowie