Czterech na dziesięciu Holendrów chodzących do kościoła chce, aby tylko osoby z przepustką sanitarną mogły wejść do świątyni – wynika z badań zleconych przez dziennik “Nederlands Dagblad”.
Tymczasem wierni są podzieleni w tej sprawie. 40 procent z nich chciałoby, aby tylko osoby z tzw. przepustką koronową mogły wejść do świątyni, podobna jest liczba osób, które uważają, że nie jest to konieczne. 20 proc. badanych nie ma na ten temat zdania.
Z badania wynika także, że wskaźnik szczepień wśród chodzących do kościoła jest prawie taki sam jak w przypadku pozostałych Holendrów. Jest on jedynie znacznie niższy tylko w przypadku kilku małych wyznań protestanckich.
Według najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) w Holandii 82 procent osób w wieku powyżej 18 lat zostało już w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Wśród chrześcijan jest to 79 procent.
Jak zauważa “Nederlands Dagblad” powody, dla których niektórzy nie chcą się szczepić, nie mają zbyt wiele wspólnego z wiarą. Częściej dotyczy to obaw o szczepionki czy braku zaufania do rządu.
Badanie przeprowadziła firma DirectResearch dla “ND”. Dotyczy ono zarówno protestantów jak i katolików, i zostało przeprowadzone w grupie ponad 1000 osób, które uczęszczają do kościoła raz w miesiącu lub częściej.
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)