Rząd tworzy Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii – podano w rozporządzeniach Rady Ministrów, które zostały opublikowane w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw.
„Tworzy się Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii” – napisano w rozporządzeniu dotyczącym utworzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Jak wskazano w rozporządzeniu, przekształcenie, polega na wyłączeniu z dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii działu praca i włączeniu go ponownie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Do resortu rodziny i polityki społecznej przechodzą też pracownicy obsługujący sprawy tego działu.
Dodano, że traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z 7 października 2020 r. w sprawie utworzenia Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Jednocześnie ukazały się rozporządzenia dotyczące rozszerzenia kompetencji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a także w sprawie szczegółowego zakresu działania obu resortów. Wskazano w nich, że minister rozwoju i technologii jest dysponentem części 18, 20 i 40 budżetu państwa, a minister rodziny i polityki społecznej jest dysponentem części 63, 44 i 31 budżetu państwa.
Podano też, że rozporządzenia wchodzą w życie z dniem ogłoszenia tj. 12 sierpnia br.
Zmiany w zakresie działania resortów zachodzą po tym, gdy we wtorek 10 sierpnia br. premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta dymisję Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii. Następnie w środę 11 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.
W środę rano zarząd Porozumienia zdecydował o opuszczeniu koalicji Zjednoczonej Prawicy. Do dymisji podali się wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii z Porozumienia, w tym Iwona Michałek, odpowiedzialna m.in. za zagadnienia związane z rynkiem pracy, oraz szef departamentu turystyki Andrzej Gut-Mostowy.
Wcześniej, w środę 4 sierpnia br. premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji podsekretarza stanu w MRPiT. „Powodem jest zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70 mkw. oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego” – poinformował wówczas rzecznik rządu Piotr Müller. Z funkcji wiceszefa MON zrezygnował również Marcin Ociepa, który finalnie opuścił klub Porozumienia.
Parlamentarzyści Porozumienia poinformowali, że utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina. (PAP)
autorka: Longina Grzegórska-Szpyt