Naszego odniesienia do ojczyzny nie powinniśmy i nie możemy widzieć w innych kategoriach jak relacji do matki – mówił metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński podczas mszy św. w intencji ojczyzny, odprawionej w poniedziałek w olsztyńskiej katedrze.
Jak zauważył hierarcha, ten „matczyny wymiar relacji” jest nie tylko poruszający i wzniosły, ale przede wszystkim stanowi niezwykle mocne zobowiązanie dla ludzi wierzących i jest fundamentalny dla zrozumienia rzeczywistości zarówno życia indywidualnego, jak i wspólnego.
„Tradycja naszej ojczyzny jest taka, że wszystko, co rozumiemy jako wartość organizowania się w narodową wspólnotę, od początku pojmowaliśmy także w kategoriach duchowych. Czyniąc nasze odniesienie do tego wspólnego dobra, staraliśmy się sobie przypominać, że jest to wartość, która winna być pojmowana w najwyższych kategoriach, jakie potrafimy uchwycić i nazwać. A właśnie te kategorie matczyne są najbardziej szlachetne i wzniosłe, a jednocześnie najbardziej zobowiązujące” – mówił.
„Czy byliśmy temu wierni, czy nie sprofanowaliśmy tych szlachetnych uczuć i relacji, to jest ocena historii i każdego z nas indywidualnie, ale tak je chcemy widzieć i tak sobie przypominamy. Szczególnie w takich dniach jak dzisiejszy, kiedy te dwie rzeczywistości, religijna i narodowa, zbiegają nam się w jednej uroczystości, w jednym dniu” – dodał abp Górzyński, nawiązując do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
„Chcemy sobie dzisiaj przypomnieć, że naszego odniesienia do ojczyzny, szczególnie my w naszej polskiej rzeczywistości, nie możemy, nie powinniśmy widzieć w innych kategoriach jak te, o których przypomniał nam Chrystus na krzyżu i o których przypominali nam nasi przodkowie z dziejach. Właśnie w kategoriach relacji do matki” – podkreślił.
Hierarcha ocenił również, że w dążeniu do dobra wspólnego, budowania wspólnej rzeczywistości ojczyźnianej i europejskiej, niezbędna jest „obecność Boga, z jego fundamentalnym prawodawstwem, na którym opiera się cała rzeczywistość świata stworzonego”. Jak mówił, bez tego fundamentu niczego co dobre, ważne i trwałe nie zbudujemy.
„Nie można tworzyć ładu i porządku, bez odniesienia do tego, który jest źródłem wszelkiego ładu i porządku. Jeśli chcemy, aby ów ład, porządek i miłość wzajemna zagościła, to musimy mieć kontakt ze źródłem” – zaznaczył.
Poniedziałkowa msza św., odprawiona w intencji ojczyzny w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej, rozpoczęła wojewódzkie uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po nabożeństwie delegacje władz województwa, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych złożyli wieńce pod Kolumną Orła Białego na Placu Konsulatu Polskiego.(PAP)
autor: Marcin Boguszewski