Minister Czarnek życzy maturzystom powodzenia na egzaminach

Nasza Polska3 maja, 20215 min

Wykorzystajcie wiedzę oraz umiejętności zdobyte podczas szkolnej edukacji, aby realizować własne plany i spełniać marzenia – napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, życząc maturzystom spokoju, koncentracji, wytrwałości i powodzenia na egzaminach.

W poniedziałek, przeddzień rozpoczęcia egzaminów maturalnych, szef MEiN złożył na Twitterze życzenia maturzystom.

„Drodzy Maturzyści, przystępujecie do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu, do którego przygotowywaliście się przez wiele lat. Życzę Wam spokoju, koncentracji i wytrwałości. Wykorzystajcie wiedzę oraz umiejętności zdobyte podczas szkolnej edukacji, aby realizować własne plany i spełniać marzenia” – napisał Czarnek.

„Trzymam także kciuki za uczniów, którzy przystąpią do egzaminu maturalnego poza granicami kraju. Jestem przekonany, że wiedza zdobyta podczas nauki w polskich szkołach będzie dla Was przepustką do przyszłej kariery. Powodzenia na egzaminach!” – życzył minister abiturientom.

We wtorek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczynają się matury. Przystąpi do nich około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.

Chęć przystąpienia do matury – tak jak w latach ubiegłych – zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu, lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik. Takich osób jest blisko 96 tys.

Wśród tegorocznych maturzystów są – jak poinformował PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik – 34 osoby, które będą zdawały egzaminy zagranicą.

W tym roku egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu ub.r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań z podstawy.

Maturzyści będą musieli – tak jak w latach ubiegłych – obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie będzie jednak obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

Nie będzie też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Chętni będą mogli – jak dotąd – przystąpić nawet do sześciu takich egzaminów.

Egzaminy odbywać się będą w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk