Osoby w wieku 48 lat, czyli urodzone w 1973 r., które na początku roku nie wypełniły formularza, że chcą się zaszczepić, mogą zapisywać się od soboty na szczepienie przeciw COVID-19. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em lub w punktach szczepień.
Od 12 kwietnia trwa rejestracja osób w wieku 59 lat i młodszych na szczepienia przeciw COVID-19. Do soboty obowiązywała reguła, że codziennie taką możliwość uzyskują młodsi o rok od tych, którzy zapisywali się dzień wcześniej. W sobotę 24 kwietnia przypada kolej na rocznik 1973, czyli osoby w wieku 48 lat.
Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie i każdego dnia na szczepienia zapisywać się będą mogły dwa roczniki, a od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki.
Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.
Minister zdrowia zarejestrowany
„Dziś dzień rejestracji mojego rocznika! Rejestracja z wykorzystaniem profilu zaufanego zajęła 30 sekund” – przekazał na Twitterze rano minister zdrowia Adam Niedzielski. Termin w szpitalu tymczasowym MSWiA na Stadionie Narodowym został wyznaczony na czwartek 29 kwietnia.
Dziś dzień rejestracji mojego rocznika! Rejestracja z wykorzystaniem profilu zaufanego zajęła 30 sekund. Termin za 5 dni. System podpowiedział miejsce, czas i preparat – #AstraZeneca. Tak jak deklarowałem nie zawahałem się ani sekundy. #szczepimysie pic.twitter.com/u11yOd6t5X
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) April 24, 2021
„System podpowiedział miejsce, czas i preparat – AstraZeneca. Tak jak deklarowałem nie zawahałem się ani sekundy” – dodał szef resortu zdrowia.
Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu – korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta; wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Zastrzyki przeciw COVID-19 wykonuje się preparatami firm: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Trzy pierwsze są dwudawkowe. Na rynku od połowy kwietnia dostępne są też szczepionki jednodawkowe opracowane przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson. W pierwszej kolejności zespoły wyjazdowe podają ją osobom, które samodzielnie nie mogą dojechać do punktu szczepień. (PAP)