Po majowym weekendzie trzeba rozpocząć obliczone na szeroką skalę odmrażanie gospodarki – uważa wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jego zdaniem osoby zaszczepione już w maju powinny mieć możliwość korzystania np. z restauracji.
Zdaniem wicepremiera odmrażanie gospodarki powinno się zacząć „zaraz po długim majowym weekendzie”. W pierwszej kolejności według Gowina powinno to dotyczyć handlu i usług. „Uważam, że tutaj obostrzenia powinny całkowicie zniknąć. Natomiast w trakcie maja, w zależności od tempa spadku poziomu zachorowań, tempa szczepień, uważam, że należy udostępnić – zwłaszcza dla osób zaszczepionych – usługi turystyczne, gastronomiczne, należy otworzyć kluby fitness” – powiedział wicepremier.
„Mam nadzieję, że turystyka, gastronomia, kluby fitness, a więc te branże, które są dotknięte najostrzejszymi ograniczeniami, będą mogły swobodnie zacząć funkcjonować od początku czerwca” – dodał.
Na pytanie, czy osoby zaszczepione mogłyby już w maju korzystać np. z restauracji, Gowin odpowiedział, że będzie to dyskutowane w rządzie, ale on sam jest „zdeklarowanym zwolennikiem takiego rozwiązania”.
„Musimy wszyscy okazać solidarność z przedsiębiorcami, z reprezentantami tych branż. To jest polski kapitał. Jeśli chodzi o turystykę i gastronomię, to są często prężnie rozwijające się do roku 2020 firmy rodzinne i uważam, że skoro ktoś jest już po podwójnym szczepieniu, jest w pełni bezpieczny, nie może się sam zarazić ani zarazić innych, to tego typu osoby, z odpowiednimi certyfikatami, powinny móc zacząć korzystać z usług turystycznych i gastronomicznych” – powiedział wicepremier.
Jak podkreślił, nad tego typu rozwiązaniami dyskutuje się lub wprowadza je w różnych krajach Unii Europejskiej czy świata i wymagają one m.in. odpowiedniego oprzyrządowania informatycznego. „Moim zdaniem uruchomienie takich certyfikatów jest możliwe mniej więcej od połowy maja” – dodał wicepremier.
Gowin był gościem Lubelskiego Forum Gospodarczego zorganizowanego w Wyższej Szkole Innowacji i Ekonomii w Lublinie. Forum poświęcone było sprawom gospodarczym Lubelszczyzny. W kilku panelach dyskusyjnych rozmawiano m.in. o specyfice przedsiębiorczości w woj. lubelskim, rosnącej roli szkolnictwa zawodowego na potrzeby rynku pracy, komercjalizacji badań naukowych oraz o „zielonej energii” jako szansie na rozwój regionu. Podczas Forum tytuł Profesora Honoris Causa Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie otrzymał były minister finansów, wiceprezes Banku PKO S.A. Jerzy Kwieciński.(PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska